Na Węgrzech zmiany w ordynacji wyborczej. Opozycja: na korzyść Fideszu

Źródło:
PAP
Węgierski parlament przyjmuje kontrowersyjne ustawy
Węgierski parlament przyjmuje kontrowersyjne ustawy
Reuters
Węgierski parlament przyjmuje kontrowersyjne ustawyReuters

Węgierski parlament uchwalił kolejną nowelizację konstytucji, która między innymi znosi część wymogów dotyczących kandydatów na prokuratora generalnego i sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem opozycji wprowadzono również zmiany ordynacji wyborczej na korzyść rządzącego Fideszu.

Najważniejsze zmiany dotyczą obsady stanowiska prokuratora generalnego - uchylono wymóg, że mogą się o nie ubiegać jedynie kandydaci, którzy już wcześniej byli prokuratorami.

Propozycję zmian politycy Fideszu argumentowali tym, że w wielu krajach Europy do pełnienia tej funkcji nie jest wymagane wykształcenie prokuratorskie.

Zwracali również uwagę, że mimo dotychczasowych wymagań od chwili zmiany ustroju na Węgrzech dwie trzecie prokuratorów generalnych w chwili pierwszego wyboru na to stanowisko nie było prokuratorami. Deputowani uznali więc, że zmiana prawa będzie jedynie dostosowaniem przepisów do dotychczasowej praktyki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Za ile sprzedałeś kraj?". Ruszył w kierunku Orbana, interweniowały służby

Zmiana zasad wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Uchwalona we wtorek nowelizacja zmienia też zasady wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory, aby zostać sędzią TK, trzeba było być prawnikiem teoretykiem z tytułem naukowym lub mieć 20 lat doświadczenie na stanowisku wymagającym prawniczego wykształcenia.

Parlament zniósł ten ostatni wymóg, tłumacząc decyzję tym, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele zawodów prawniczych, które nie wymagają prawniczego wykształcenia, ale są związane z prawem i potwierdzają kwalifikacje kandydata na sędziego TK.

Analitycy wyjaśniają, że w praktyce oznacza to poszerzenie grona kandydatów na ten urząd.

Nowelizacja podnosi też wiek mianowania na stanowisko sędziego z 30 do 35 lat i przewiduje, że sędziowie mogą pozostawać czynni po osiągnięcia wieku emerytalnego, aż do ukończenia 70. roku życia.

Zmiany na korzyść Fideszu w ordynacji wyborczej

Zmiany wprowadzone w ordynacji wyborczej to przede wszystkim zmniejszenie liczby okręgów wyborczych (w Budapeszcie i okręgu Peszt) lub ich ukształtowania (okręgi Fejer i Csongrad).

Partie opozycyjne ostro skrytykowały te rozwiązania, twierdząc, że mają one pomóc obecnie rządzącym w uzyskaniu lepszego wyniku wyborczego. Nowelizacja ordynacji wyborczej skraca też okres, w którym można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie głosów. Od 1 stycznia czas na to będzie jedynie do godz. 10 następnego dnia po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Premier Węgier Viktor OrbanWiktor Dąbkowski/PAP/EPA

Obecna konstytucja Węgier weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Nazywana jest często "konstytucją Fideszu", gdyż została uchwalona wyłącznie głosami ówczesnej koalicji Fidesz-KDNP.

Dotychczas do porządku prawnego włączono 13 ustaw, które ją zmieniają. Do tej pory kolejne nowelizacje były przedkładane wyłącznie przez koalicję rządową, a na przestrzeni lat w ten sposób zmieniono brzmienie kilkudziesięciu artykułów.

Do nowelizacji wymagana jest większość konstytucyjna w parlamencie, nie ma konieczności zatwierdzenia zmian w ogólnokrajowym referendum.

Czternasta nowelizacja konstytucji została przyjęta stosunkiem głosów 135 do 53, nikt się od głosu nie wstrzymał.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock