Na front w bydlęcych wagonach? Opublikowano zdjęcia rosyjskich żołnierzy


W jaki sposób żołnierze rosyjscy trafiają do Donbasu? Ukraińskie portale piszą o wojskowych przewożonych w wagonach towarowych i publikują zdjęcia, które mają być tego dowodem. Pociągi z Rosji przekraczają granicę rosyjsko-ukraińską w obwodach donieckim i ługańskim, w punktach kontrolowanych przez rebeliantów.

"Jest XXI wiek, tymczasem armia rosyjska przewozi żołnierzy w wagonach towarowych, przeznaczonych do transportowania bydła. Chociaż z drugiej strony…można byłoby stwierdzić, że wojskowi ‘wysyłani w delegację rostowsko-ukraińską', trafiają na ubój” – napisał gruziński bloger i dziennikarz Irakli Komachidze. Opublikował na Facebooku zdjęcia, mające potwierdzać doniesienia w sprawie przewozu wojskowych rosyjskich.

Zdjęcia opublikowały ukraińskie portale, w tym Censor.net i Donieckije Nowosti.

Podróż rosyjskich żołnierzy Irakli Komachidze/Facebook

„Żołnierze rosyjscy są przerzucani w pobliże granicy ukraińskiej w celu potencjalnej ofensywy w Donbasie” – komentuje ukraiński portal donietskie.com. Cytuje blogerów, którzy podkreślają, że "władze rosyjskie zapewne wiedzą, że wojskowi nie wrócą, dlatego nie przejmują się sprawą ich transportowania do miejsca przeznaczenia".

Rosyjskojęzyczny portal rusjev.net zaznacza, że "żołnierze są przewożeni skromnie, podobnie jak w czasach stalinowskich".

Dokąd zmierzają składy rosyjskie? Irakli Komachidze/Facebook

"Bunt pod Nowoazowskiem"

Władze w Kijowie utrzymują, że na wschodzie Ukrainy przebywa ok. 9 tys. żołnierzy rosyjskich, którzy wspierają rebeliantów w walce z armią ukraińską.

Zastępca dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie Serhij Hałuszko szacuje, że wzdłuż granicy z Ukrainą stacjonuje ponad 50 tys. wojskowych rosyjskich.

Ukraiński portal Donbass.ua pisze o „buncie” w oddziałach rosyjskich w pobliżu Nowoazowska w obwodzie donieckim.

"Jak informuje wywiad ukraiński, pod Nowoazowskiem, gdzie stacjonuje rosyjska piechota zmechanizowana, doszło do buntu w oddziałach żołnierzy, którzy musieli wycofać się z Szyrokina (rejon Mariupola – red). Wojskowych rosyjskich zmusili do odwrotu ochotnicy z ukraińskich batalionów Donbas i Azow. Do zbuntowanych żołnierzy przybył specnaz wojsk wewnętrznych rosyjskiego MSW. Szczegóły buntu nie są znane, wiadomo jednak, że wywiązała się bójka między nimi i specnazem" – relacjonuje donbass.ua.

Autor: tas//gak / Źródło: censor.net, donietskie.com, donbass.ua

Źródło zdjęcia głównego: Irakli Komachidze/Facebook

Pozostałe wiadomości