Dania wyśle 19 myśliwców F-16 Ukrainie. Podano termin i warunek

Źródło:
PAP
Myśliwce F-16. Wideo archiwalne
Myśliwce F-16. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/5
Myśliwce F-16. Wideo archiwalneReuters Archive

19 myśliwców F-16 zostanie przekazanych Ukrainie w drugim kwartale 2024 roku - poinformowało ministerstwo obrony Danii. Transfer dojdzie do skutku po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów.

Jak podało w sobotę ministerstwo obrony Danii, transfer na Ukrainę 19 myśliwców F-16 nastąpi w drugim kwartale 2024 roku.

"Chodzi przede wszystkim o dokończenie szkolenia ukraińskiego personelu, który będzie obsługiwał samoloty" - doprecyzowało ministerstwo.

Czytaj też: Rosjanie zaatakowali Pokrowsk. Wśród ofiar są dzieci

Amerykańskie myśliwce F-16 Bluebearwing/Shutterstock

F-16 dla Ukrainy

Dania, która wymienia swoją flotę F-16 na nowocześniejsze F-35, ogłosiła w sierpniu, że przekaże 19 samolotów po uzyskaniu zgody rządu USA - przypomina Kyiv Post.

Czytaj też: Tydzień w Ukrainie. Zniszczony punkt dowodzenia, największa wymiana jeńców, gdzie Rosja może uderzyć w najbliższym czasie

Holandia również ogłosiła w sierpniu ubiegłego roku transfery F-16 na Ukrainę i obecnie szkoli ukraińskich pilotów, ale nie podała jeszcze, kiedy 42 samoloty trafią do Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim noworocznym orędziu zapewnił, że ukraińscy piloci są gotowi do latania na samolotach F-16, które powinny wejść do służby w tym roku.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. łączna pomoc Danii dla Ukrainy sięgnęła 2,2 mld euro.

Autorka/Autor:bp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bluebearwing/Shutterstock

Tagi:
Raporty: