Murem za zwolnionym kapitanem lotniskowca. Ponad 120 tysięcy podpisów pod petycją o jego przywrócenie

Autor:
pqv
Źródło:
PAP

Petycję wzywającą siły zbrojne USA do przywrócenia na stanowisko kapitana lotniskowca USS Theodore Roosevelt podpisało już ponad 120 tysięcy osób. Bretta Croziera zwolniono z tej funkcji po liście, w którym wezwał przełożonych do zdecydowanych kroków, by powstrzymać epidemię na okręcie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

W czwartek Crozier został zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Kapitan ostrzegł w liście, który wyciekł do mediów, że marynarze będą umierać na Covid-19, jeśli nie otrzymają pomocy.

"Jest bohaterem i powinien zostać odznaczony"

"Jego działania prawdopodobnie uratowały wiele ludzkich istnień. Mimo że został zwolniony, jego plan, by bezpiecznie wycofać członków załogi i tak został zrealizowany. Jest bohaterem i powinien zostać odznaczony" - głosi petycja. Tak samo o Crozierze pisze Tweed Roosevelt, prawnuk Theodore'a Roosevelta, prezydenta USA w latach 1901-1909, na którego cześć nazwano okręt. Na łamach "New York" Times" opublikował artykuł o tytule "Kapitan Crozier to bohater".

Portal wojskowej gazety "Stars & Stripes" zamieścił nagrania załogi USS Theodore Roosevelt, która urządziła zwolnionemu dowódcy pożegnalną owację. Marynarze skandowali imię kapitana i nazywali go najlepszym dowódcą, jakiego kiedykolwiek mieli.

Po interwencji Croziera 1000 członków załogi USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto według "San Francisco Chronicle" od 150 do 200 przypadków koronawirusa. Część załogi kwarantannę odbywać będzie w hotelowych pokojach. Operację utrudnia niewielka liczba miejsc noclegowych na tej małej wyspie położonej na Oceanie Spokojnym.

Władze wykluczają całkowitą ewakuację

Władze USA wykluczają jednocześnie całkowitą ewakuację okrętu. Na USS Theodore Roosevelt pozostać mają osoby niezbędne do codziennej obsługi lotniskowca, w tym reaktora jądrowego, którym jest on napędzany. Załoga lotniskowca liczy łącznie ok. 4,8 tys. osób.

W liście z poniedziałku, z którego treścią zapoznał się jako pierwszy "San Francisco Chronicle", kapitan USS Theodore Roosevelt ostrzegał swoich przełożonych, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

"Jeśli nie podejmiemy teraz właściwych kroków, to znaczy, że nie zatroszczymy się we właściwy sposób o to, co jest najważniejszym zasobem marynarki - o naszych marynarzy" - napisał Crozier, cytowany przez "Stars & Stripes".

W przypadku wojny - jak zapewnił Crozier - lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc "marynarze nie powinni umierać".

USS Theodore Roosevelt jest aktualnie w porcie na wyspie Guam, ale wirus najprawdopodobniej dostał się na pokład, gdy okręt był w Wietnamie, w pierwszej połowie marca.

Lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo załoga dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus rozprzestrzenia się w szybszym tempie niż na lądzie.

Autor:pqv

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości