Świat

Mundial 2014 w Brazylii

Świat


Brazylia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w roku 2014 - ogłosił przewodniczący FIFA Joseph F. Blatter.

Brazylia była jednym krajem, który ubiegał się o organizację mistrzostw. Blatter powiedział, że był pod wrażeniem oferty Brazylii przygotowanej na 2014 rok, mimo faktu, że była ona jedynym kandydatem, po tym, jak z konkursu wycofała się Kolumbia.

- Zadanie nie było łatwe. Przygotowanie listy wymagań i warunków tylko dla jednego kandydata było dla nas nie lada wyzwaniem. W sytuacji, w której mielibyśmy dwóch kandydatów moglibyśmy podnieść poprzeczkę, jeśli zaistniałaby taka potrzeba - powiedział.

Przewodniczący FIFA podkreślił wysoki poziom prezentacji i oferty zaprezentowanej przez Brazylię:

- Byliśmy pod wrażeniem niesamowitej prezentacji brazylijskiej delegacji i jesteśmy przekonani, że te Mistrzostwa Świata wywrą wielki społeczny i kulturowy wpływ na Brazylię - powiedział - To jest kraj, który dał światu najlepszą piłkę i najlepszych piłkarzy, no i byli pięciokrotnymi mistrzami świata - dodał.

Brazylia gościła już mistrzostwa w 1950 roku. Wtedy jej drużyna w meczu finałowym została pokonana 2-1 przez Urugwaj.

Reprezentacja Brazylii grała we wszystkich 18 turniejach finałowych mistrzostw swiata, ustanawiając tym samym absolutny rekord. Brazylijczycy zdobyli mistrzostwo świata w 1958, 1962, 1970, 1994, 2002. Brazylia jest również ośmiokrotnym mistrzem Ameryki Południowej. Obecnie zajmuje 2. miejsce w rankingu FIFA. zaraz za Argentyną.

Źródło: FIFA.com, PAP