MSZ Hiszpanii: porwany przez Rosjan 75-letni wolontariusz uwięziony na Krymie

Źródło:
PAP
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską Władysław Nazarow/Telegram
wideo 2/3
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską Władysław Nazarow/Telegram

Hiszpańskie służby dyplomatyczne poinformowały w piątek, że 75-letni wolontariusz Mariano Garcia został uprowadzony przez Rosjan i umieszczony w jednym z więzień na Krymie na początku rosyjskiej inwazji w marcu 2022.

75-letni hiszpański wolontariusz Mariano Garcia, który od 2014 roku pomagał na terytorium Ukrainy jako wolontariusz organizacji humanitarnej, został podczas rosyjskiej inwazji w marcu 2022 roku uprowadzony przez Rosjan i umieszczony w jednym z więzień na Krymie - podały w piątek hiszpańskie służby dyplomatyczne.

Sprecyzowały, że ambasada Hiszpanii w Kijowie dopiero po ponad roku wojny na Ukrainie otrzymała od władz Federacji Rosyjskiej potwierdzenie, że Garcia znajduje się wśród osadzonych na Krymie.

Informacja rosyjskich władz to pierwsze oficjalne potwierdzenie dotyczące losu hiszpańskiego wolontariusza, który został zatrzymany 19 marca 2022 roku na terenie Chersonia, na południu Ukrainy, a następnie wywieziony przez wojska rosyjskie na Krym.

Hiszpański aktywista oskarżany o "wrogie działania"

W skierowanym do władz Hiszpanii piśmie rosyjska prokuratura wojskowa napisała, że Mariano Garcia jest uważany za "zagranicznego agenta" i z tego powodu został on umieszczony w jednym z zakładów karnych na terenie Sewastopola.

Strona rosyjska napisała, że obywatel Hiszpanii miał "podejmować działania wrogie wobec Federacji Rosyjskiej" w czasie tak zwanej "operacji specjalnej", czyli wojny, na Ukrainie.

75-letni Mariano Garcia wyjechał na Ukrainę w misji pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w 2014 roku, krótko po przejściu na emeryturę. Wcześniej pracował jako urzędnik w gminie Carlet na wschodzie Hiszpanii.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP