MSZ dziękuje (za) Steinbach

Aktualizacja:

Erika Steinbach nie zasiądzie w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednianie". Ogłoszoną w czwartek decyzję z ulgą przyjęło polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - To dobry dzień dla stosunków polsko-niemieckich - tak kompromis niemieckiego rządu z prezes Związku Wypędzonych skomentował Radosław Sikorski

Resort poinformował w czwartkowym oświadczeniu, że szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wyraża podziękowanie niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Guido Westerwelle za osobiste zaangażowanie w doprowadzenie do kompromisu. To na jego wniosek zablokowano kandydaturę. Westerwelle był przeciwny własnie ze względu na zastrzeżenia Polski.

Polska i tak ma wątpliwości

- Powołanie Fundacji jest inicjatywą niemiecką, co do której zasadności mamy wątpliwości, ale fakt, iż w Radzie Fundacji nie zasiądzie pani Erica Steinbach stwarza nadzieję, że fundacja będzie działać zgodnie z deklarowanym celem polsko-niemieckiego pojednania - uważa resort spraw zagranicznych.

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) w czwartek ostatecznie zrezygnował z nominowania swej szefowej Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". W zamian otrzyma większe wpływy w fundacji na planowane w Berlinie muzeum wysiedleń.

Kompromis kończy spór

To efekt kompromisu, jaki osiągnięto podczas czwartkowego spotkania przewodniczących frakcji koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP ze Steinbach. Porozumienie kończy wielomiesięczny spór polityczny wokół kandydatury Steinbach do władz fundacji, wzbudzający kontrowersje nie tylko w Niemczech.