Ministerstwo obrony Rosji zakwestionowało oskarżenia Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, że to prorosyjscy separatyści są odpowiedzialni za zestrzelenie w czwartek malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w następstwie czego zginęło 298 osób.
Resort zaprzeczył też, by to Rosja dostarczyła bojownikom baterię przeciwlotniczą Buk, z której mógł zostać zestrzelony samolot. Federacja Rosyjska nie dostarczała bojownikom na wschodzie Ukrainy ani zestawów rakietowych Buk ani żadnego innego sprzętu wojskowego - oświadczył w poniedziałek na briefingu przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Andriej Kartapołow. Powiedział też, że USA mogą wyprodukować wszelkie zdjęcia satelitarne na poparcie swej tezy, że to - jak ich nazywa Moskwa - "członkowie pospolitego ruszenia" zestrzelili boeinga nad wschodnią Ukrainą.
- Nikt tych zdjęć nie widział - powiedział generał.
"Siły ukraińskie przemieściły baterię przeciwlotniczą w dniu katastrofy"
Kartapołow powiedział natomiast, że ze zdjęć satelitarnych wynika, iż w dniu katastrofy malezyjskiego samolotu siły ukraińskie przemieściły jedną z baterii rakiet przeciwlotniczych Buk w kierunku terenów pod kontrolą bojowników.
- Dysponujemy zdjęciami satelitarnymi rozmieszczenia środków obrony powietrznej ukraińskiej armii na wschodzie kraju - powiedział generał na briefingu.
Kartapołow dodał, że jedna z baterii rakiet przeciwlotniczych Buk - o czym ma świadczyć jedno ze zdjęć - znalazła się w odległości 50 km na wschód od Doniecka i 8 km na południe od Szachtarska.
Dodał, że przed 17 lipca, kiedy doszło do katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, wzrosła intensywność pracy ukraińskich stacji radiolokacyjnych kompleksu Buk.
Malezyjski Boeing 777 rozbił się w czwartek w obwodzie donieckim, na objętym walkami wschodzie Ukrainy. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że samolot został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i, że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji.
Autor: kg\mtom\kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters