Chiny oskarżają amerykański niszczyciel o wtargnięcie na swoje wody. Marynarka USA: to nieprawda

Źródło:
Reuters
Niszczyciel rakietowy USS Milius. Wideo archiwalne
Niszczyciel rakietowy USS Milius. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Niszczyciel rakietowy USS Milius. Wideo archiwalneReuters Archive

Chińskie wojsko oświadczyło w czwartek, że amerykański niszczyciel nielegalnie wpłynął na wody wokół Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Dodało, że podjęło działania, które zmusiły okręt USA do opuszczenia tego obszaru. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych odpowiedziała, że stanowisko Chin nie jest zgodne z prawdą. "USS Milius prowadzi rutynowe operacje na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony" - przekazano w komunikacie.

W oświadczeniu chińskie wojsko przekazało, że USS Milius bez zgody władz wtargnął na wody terytorialne Chin wokół Wysp Paracelskich, podważając pokój i stabilność na ruchliwym szlaku wodnym.

Pekin poinformował, że monitorował działania amerykańskiego niszczyciela i podjął działania odpędzające, które doprowadziły do opuszczenia przez okręt USA tego obszaru.

Niszczyciel rakietowy USS MiliusShutterstock

"Siły zbrojne będą utrzymywać wysoki stan gotowości przez cały czas i podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim" - powiedział Tian Junli, rzecznik chińskiego Dowództwa Południowego.

Amerykańska marynarka: niszczyciel prowadzi rutynowe operacje

W odpowiedzi marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przekazała, że oświadczenie chińskiego wojska mówiące, że odpędziło ono amerykański niszczyciel z Morza Południowochińskiego, nie jest zgodne z prawdą.

"USS Milius prowadzi rutynowe operacje na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony. Stany Zjednoczone będą nadal latać, pływać i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe" - napisano w oświadczeniu 7 Floty Marynarki Wojennej USA.

Wcześniej 7 Flota zamieściła na Twitterze zdjęcia pokazujące niszczyciel rakietowy USS Milius operujący na Morzu Południowochińskim.

Stany Zjednoczone wzmacniają sojusze w regionie Azji i Pacyfiku. Podejmowane przez USA działania - jak informowała amerykańska armia - mają na celu przeciwdziałanie ofensywie Chin na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock