Parlament Mołdawii uznał język mołdawski za język rumuński

Źródło:
PAP
Parlament Mołdawii. Wideo archiwalne
Parlament Mołdawii. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Parlament Mołdawii. Wideo archiwalneReuters Archive

Mołdawski parlament po burzliwej debacie przyjął ustawę uznającą język mołdawski za język rumuński. Zmiana prawa to efekt inicjatywy ustawodawczej rządzącej krajem prozachodniej Partii Akcji i Solidarności (PAS).

Jednoizbowy parlament Mołdawii przyjął w czwartek po pierwszym czytaniu projekt ustawy uznający język mołdawski za język rumuński. Debata w kwestii uznania języka mołdawskiego za tożsamy z mową rumuńską obfitowała w emocje.

Parlamentarzyści opozycyjnego Bloku Socjalistów i Komunistów (BCS), reprezentowanego w 101-osobowym parlamencie przez 32 deputowanych, próbowali zakłócić przebieg debaty i głosowania.

Parlament MołdawiiReuters Archive

Pomimo wcześniejszych deklaracji liderów BCS o zbojkotowaniu głosowania posłowie tego prorosyjskiego bloku wrócili na salę obrad, gdzie 56 deputowanych PAS przegłosowało projekt ustawy.

Skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii

W trakcie debaty posłowie prozachodniej Partii Akcji i Solidarności (PAS) tłumaczyli, że uznanie języka mołdawskiego za tożsamy z językiem rumuńskim jest niezbędne z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii z 2013 roku, który orzekł, że język mołdawski to w rzeczywistości "język rumuński używany na terytorium Mołdawii".

Zgodnie z zatwierdzonym w czwartek projektem, w terminie 30 dni od jej wejścia w życie organy władzy publicznej "właściwe do uchwalania, zatwierdzania lub wydawania aktów prawnych" muszą dokonać niezbędnych zmian zastępując w przepisach zwrot "język mołdawski" terminem "język rumuński".

Wśród lingwistów dominuje przekonanie, że język mołdawski nie różni się w istotny sposób od urzędowego języka rumuńskiego.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive