Wystrzelenie w czwartek i sobotę serii rakiet przez Phenian "zwiększa napięcia" - oświadczył w sobotę Departament Stanu USA. Równocześnie Chiny i Rosja wezwały do wznowienia sześciostronnych rozmów na temat demontażu północnokoreańskiego arsenału.
- Korea Północna powinna unikać wszelkich działań mogących zwiększyć napięcia, skoncentrować się na negocjacjach dotyczących denuklearyzacji i realizować swoje zobowiązania podjęte we wspólnej umowie z 19 września 2005 roku - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Karl Duckworth.
W jego ocenie "sposób zachowania Korei Północnej nie wnosi niczego" do polepszenia sytuacji. - To, co Korea Północna musi uczynić - podkreślił Duckworth - to wypełnić swe obowiązki i zobowiązania międzynarodowe.
Mocarstwa wzywają
To, co Korea Północna musi uczynić, to wypełnić swe obowiązki i zobowiązania międzynarodowe. Karl Duckworth, departament stanu USA
Wcześniej, na wzmagające napięcie w regionie wystrzelenie przez Koree Północną siedmiu pocisków balistycznych, zareagowały Rosja i Chiny.
Jak głosi oświadczenie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Rosja i Chiny zgadzają się co do tego, że wszystkie strony powinny powstrzymać się od jakichkolwiek kroków, które mogłyby dodatkowo zdestabilizować region.
Oba kraje wezwały również do wznowienia sześciostronnych rozmów (z udziałem obu państw koreańskich, USA, Rosji, Chin i Japonii) na temat demontażu północnokoreańskiego potencjału broni masowego rażenia - dodaje oświadczenie.
Powracające problemy z Koreą
19 września 2005 roku Korea Płn. zgodziła się zawiesić prace nad uzyskaniem broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i pomoc gospodarczą. Później jednak wycofała się z tej deklaracji, a prowadzone w gronie sześciu państw (Chin, Japonii, obu Korei, Rosji i USA) sześciostronne negocjacje znalazły się w impasie.
Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że Korea Północna wystrzeliła tego dnia siedem pocisków balistycznych i może podjąć niebawem kolejne, podobne próby rakietowe. W czwartek Phenian wystrzelił trzy pociski rakietowe krótkiego zasięgu.
Zdaniem obserwatorów, wystrzelenie rakiet jest aktem wyzwania wobec Stanów Zjednoczonych, obchodzących w sobotę Dzień Niepodległości.
W maju tego roku Korea Płn. dokonała swej drugiej już podziemnej próby jądrowej; w tym samym czasie testowała też pociski rakietowe o krótkim i średnim zasięgu. W odpowiedzi na próbę nuklearną Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nakładającą sankcje gospodarcze na reżim w Phenianie.
Pierwszego szoku świat doznał, gdy 9 października 2006 roku Korea dokonała pierwszej próby z bronią nuklearną. Ówczesne działania Phenianu również skłoniły ONZ do zastosowania sankcji finansowych i gospodarczych.
Źródło: PAP, lex.pl