Helikoptery rządu Mjanmy ostrzelały szkołę i wioskę na północy kraju - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na zarządcę zaatakowanej placówki. W wyniku ataku zginęło 13 osób, w tym siedmioro dzieci. Gdy atak ustał, na teren klasztoru wkroczyło około 80 żołnierzy, strzelając do budynków. Zarządzająca szkołą kobieta przekazała, że widziała rannych uczniów, w tym niektórych ciężko rannych.
Agencja Associated Press poinformowała, że w poniedziałek helikoptery rządu Mjanmy ostrzelały szkołę i wioskę na północy kraju, zabijając trzynaście osób, w tym siedmioro dzieci.
Zarządzająca placówką Mar Mar powiedziała, że próbowała zabrać uczniów do bezpiecznych kryjówek na parterze budynku, gdy dwa z czterech śmigłowców Mi-35 latających nad wioską zaczęły strzelać z karabinów maszynowych do szkoły znajdującej się wewnątrz kompleksu wiejskiego klasztoru buddyjskiego.
"Przez godzinę strzelali do kompleksu z powietrza"
- Uczniowie nie zrobili niczego złego, nigdy nie sądziłam, że będzie się do nich strzelać z karabinów maszynowych - powiedziała Mar Mar. - Przez godzinę strzelali do kompleksu z powietrza. Nie zaprzestali tego nawet na minutę. Jedyne, co mogliśmy wtedy robić, to powtarzać buddyjskie mantry - dodała.
Gdy atak wreszcie ustał, na teren klasztoru wkroczyło około 80 żołnierzy, strzelając do budynków. Żołnierze kazali następnie wszystkim wyjść ze schronów. Zarządzająca szkołą kobieta przyznała, że widziała około 30 uczniów z ranami na plecach, udach, twarzach i innych częściach ciała. Niektórzy uczniowie stracili kończyny - przekazała.
Uprowadzeni przez żołnierzy
Żołnierze zabrali również ponad 20 osób, w tym dziewięcioro rannych dzieci i troje nauczycieli - poinformowała agencja Associated Press. Dwóch schwytanych oskarżono o przynależność do antyrządowych Ludowych Sił Obrony, zbrojnego skrzydła ruchu oporu wobec wojska.
Według tajlandzkiego Stowarzyszenia Pomocy dla Więźniów Politycznych, które monitoruje prawa człowieka w Mjanmie, co najmniej 2298 cywilów zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa od czasu przejęcia władzy przez armię.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shailesh Raval/The The India Today Group via Getty Images