"Przykro mi, ale wątpię". Szef ukraińskiej dyplomacji nie wierzy w sukces szczytu czwórki normandzkiej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko oświadczył w poniedziałek, że nie widzi przygotowań do zapowiedzianego na kwiecień szczytu czwórki normandzkiej w sprawie konfliktu w Donbasie. Wskazał też, że nie liczy, by na tym spotkaniu osiągnięto duże postępy.

W grudniu przywódcy czwórki normandzkiej - Ukrainy, Rosji, Niemiec, Francji - spotkali się w Paryżu, by rozmawiać o konflikcie w Donbasie i uzgodnili, że kolejny szczyt odbędzie się w ciągu czterech miesięcy.

"Nie widzę przygotowań do spotkania czwórki normandzkiej"

- Jestem pewien, że jeśli przywódcy mówią, że się spotkają w kwietniu, to znaczy, że się spotkają (...) jednak nie widzę przygotowań - powiedział minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko dziennikarzom podczas wizyty w Rzymie. - Przed spotkaniem w grudniu (...) przygotowania rozpoczęły się pół roku wcześniej. Teraz zostały dwa miesiące i nie widzę, by coś zostało przygotowane. Może będzie to dużo szybszy proces niż ostatnio i może osiągniemy większy postęp. Przykro mi, ale wątpię w to - wskazał szef ukraińskiej dyplomacji, cytowany przez agencję Reutera.

Władimir Putin, Emmanuel Macron, Angela Merkel i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w grudniu 2019 rokuSerwis prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej/Wikimedia CC BY 2.0

"Nie zdołaliśmy osiągnąć zawieszenia broni"

Wadym Prystajko odniósł się też do wymiany jeńców, uzgodnionej podczas grudniowego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydentów Francji, Ukrainy i Rosji, Emmanuela Macrona, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina. Wyraził też ubolewanie z powodu nieprzestrzegania zawieszenia broni w Donbasie. - Nie zdołaliśmy osiągnąć zawieszenia broni (...), ale nawet jeśli mamy tylko wymianę więźniów, to jest to dobry krok dla Ukraińców - podkreślił.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Serwis prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej/Wikimedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty: