Miliardy dolarów trafią do Teheranu


Iran odzyska 32 mld dolarów swych aktywów zablokowanych w bankach za granicą wskutek sankcji gospodarczych i finansowych - oświadczył gubernator irańskiego banku centralnego, cytowany przez państwową telewizję.

- Wraz ze zniesieniem sankcji i wejściem w życie porozumienia nuklearnego zostanie odblokowanych 32 mld dolarów - powiedział Valiollah Seif. Szef banku centralnego poinformował, że Iran przetransferował już swe aktywa z banków w Japonii i Korei Południowej do banków w Niemczech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie podał jednak kwoty tych transferów. Sprecyzował, że 28 mld dolarów z zagranicznych banków zostanie przekazanych na rachunek banku centralnego, a cztery mld dolarów zasilą skarb państwa. Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział we wtorek, że teraz, po zniesieniu sankcji, Iran podwoi swe wysiłki, aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne i zliberalizować gospodarkę.

W niedzielę Rowhani zapowiedział, że oczekuje, iż w nadchodzącym nowym roku fiskalnym, który zaczyna się w Iranie w marcu, wzrost gospodarczy wyniesie 5 proc. Zapewnił też inwestorów o politycznej i ekonomicznej stabilizacji. W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości