Świat

Wiceprezydent USA: jesteśmy jednomyślni w sprawie Pjongjangu

Świat


Wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił w sobotę po rozmowach w Pjongczangu, który odwiedził w związku z otwarciem igrzysk olimpijskich, że USA, Korea Południowa i Japonia są jednomyślne w sprawie konieczności izolacji Korei Północnej w związku z jej programem nuklearnym.

- Nie ma rozbieżności pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Republiką Korei i Japonią w kwestii konieczności kontynuowania ekonomicznej i dyplomatycznej izolacji Korei Północnej, dopóki nie porzuci swojego programu nuklearnego i balistycznego - powiedział dziennikarzom Pence w drodze z Korei Południowej do USA.

W piątek Pence zapewnił, że prezydent Korei Południowej Mun Dze In popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną, ponieważ uważa, że presja pomogła doprowadzić do rozmów między obiema Koreami.

Delegacja z Północy na Południu

W tym roku w związku z igrzyskami doszło do przełomowego, pierwszego od dwóch lat oficjalnego spotkania przedstawicieli obu Korei. Na ceremonię otwarcia igrzysk przyjechała do Pjongczangu m.in. Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una. W czasie uroczystości sportowcy obu Korei wystąpili pod wspólną flagą.

W czwartek podczas parady wojskowej z okazji 70-lecia Koreańskiej Armii Ludowej północnokoreański przywódca oświadczył, że dysponująca bronią nuklearną Korea Północna jest "światową potęgą militarną". Wezwał armię do utrzymania najwyższego stopnia gotowości bojowej przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom.

W 2017 roku Korea Północna przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zbrojenia reżimu w Pjongjangu wywołują oburzenie społeczności międzynarodowej. We wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na ten kraj najostrzejsze w historii sankcje.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: