Międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego

Źródło:
TVN24
Zełenski: wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowane
Zełenski: wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowaneTVN24
wideo 2/22
Zełenski: wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowaneTVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos podczas międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Powiedział, że "agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy". - Wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowane - oświadczył. Podkreślił też, że "Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej".

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Jej celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju. Inicjatorami konferencji są premierzy Polski i Szwecji: Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Zełenski: wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowane

Podczas trwania konferencji z jej uczestnikami zdalnie połączył się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że spotkanie w tym formacie ma pokazać, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu. - Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała - powiedział Zełenski.

Jak mówił, siły ukraińskiej obrony walczą, ale to, jak zakończy się wojna, zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego, jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że przygotowywany jest plan odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. - Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które umożliwią nam przywrócenie normalnego życia - powiedział Zełenski.

- Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy. Wszystko, co zniszczyła wojna, zostanie odbudowane - podkreślił. - Wzywamy kraje, żeby objęły swoim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę - dodał Zełenski.

Całe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas międzynarodowej konferencji Darczyńców dla Ukrainy
Całe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas międzynarodowej konferencji Darczyńców dla UkrainyTVN24

Zełenski: Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej 

Prezydent Ukrainy mówił też, że "jego kraj potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym". - Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie - podkreślił.

Dodał, że większe zjednoczenie Europy "będzie dobrą odpowiedzią". - Nie liczymy tylko na same obietnice, ale oczekujemy konkretnych kroków. Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki i państwo również o tym wiedzą. Jestem przekonany, że większość z państwa jasno rozumie te uwarunkowania - stwierdził prezydent Ukrainy.

Zełenski podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i premier Szwecji Magdalenie Andersson za zorganizowanie konferencji. Wyraził również wdzięczność wobec przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen "za ich przywództwo, które sprawia, że Europa jest obrońcą wolności". - Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom konferencji za to, że z nami są i walczą, opowiadając się za wolnością dla milionów mieszkańców Europy. Nie tylko Ukraińców, ale wszystkich tych, którym może zagrażać tyrania. Jestem przekonany, że Europa pokaże dzisiaj swoją siłę - podsumował.

Autorka/Autor:pp/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: