Michaił Gorbaczow nie żyje. CNN przypomina archiwalną wypowiedź polityka o Władimirze Putinie

Autor:
pp//now
Źródło:
CNN

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Ostatni przywódca ZSRR zmarł w moskiewskim szpitalu po ciężkiej chorobie w wieku 91 lat. Telewizja CNN przypomniała archiwalny wywiad z politykiem z 2012 roku, w którym wypowiadał się na temat działań prezydenta Władimira Putina.

Wywiad Michaiła Gorbaczowa dla CNN miał miejsce w 2012 roku po wyborach prezydenckich w Rosji, które w pierwszej turze wygrał Władimir Putin.

Dziennikarka CNN: Nazywa pan demokrację Putina czy obecną rosyjską demokrację imitacją demokracji. Czy uważa pan, że prezydent Putin przeprowadzi jakąkolwiek reformę, a głos społeczeństwa będzie wysłuchany podczas prezydentury Putina?

Michaił Gorbaczow: Już w trakcie wieczoru wyborczego mówiłem, że jeśli prezydent i jego otoczenie w przyszłości dalej będą próbować oszukiwać ludzi swoją polityką, to się nie uda. Nasilą się protesty. Bo dla Rosji nie ma innego sposobu na wyjście z tego ślepego zaułka niż zwrot w stronę prawdziwej demokracji.

Dziennikarka CNN: Putin uważa, że upadek ZSRR to była największa geopolityczna katastrofa stulecia.

Gorbaczow: Putin ma prawo do swojej opinii. Może też o mnie mówić pozytywnie albo negatywnie. Ja też mówię bezpośrednio o jego polityce, gdy coś mi się nie podoba. Na tym polega otwarta dyskusja. To ważne. Dziennikarka CNN: Jak chciałby pan zostać zapamiętany? Gorbaczow: Historia to zmienna pani. Można oczekiwać z jej strony niespodzianek. Ale ja wiem, że zrobiłem, co zrobiłem, i mogę być z tego dumny.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Gorbaczow. Człowiek, który zmienił świat". Film dokumentalny Ewy Ewart, cz. 1
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
"Gorbaczow. Człowiek, który zmienił świat". Film dokumentalny Ewy Ewart, cz. 2
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości