Najbardziej zatrute miasta. Najgorzej w Polsce wypada miejscowość ze Śląska

Smog nad Cleveland, Ohio
Smog w Warszawie we wtorkowy poranek
Źródło: TVN24

Byrnihat, Delhi i Karaganda to trzy miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Czołówkę niechlubnego rankingu, przygotowanego przez firmę IQAir, zdominowały miejscowości z Azji. Spośród europejskich miast najgorzej wypadł serbski Novi Pazar, w Polsce zaś za miasto z najgorszym powietrzem uznano Orzesze.  

IQAir, szwajcarska grupa zajmująca się monitoringiem powietrza, opublikowała kolejną edycję swojego dorocznego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W 2024 roku najgorzej prezentowała się pod tym względem miejscowość Byrnihat w północno-wschodnich Indiach. Jakość powietrza w tym mieście gwałtownie spadła na skutek nieuregulowanego rozwoju przemysłu i powstania wielu nowych hut żelaza, hut stali, gorzelni i cementowni.

Kolejne dwa miejsca przypadły kolejno indyjskiej stolicy Delhi i kazachskiemu miastu Karaganda. Ranking zdominował jeden region - Azji Południowej. Wśród 20 pierwszych miejsc aż 11 zajęły miasta w Indiach, zaś kolejnych 6 miasta w Pakistanie. Do czołówki zestawienia trafiło też po jednym mieście z Kazachstanu, Chin i Czadu. Stolica tego ostatniego była jedyną miejscowością spoza Azji w ścisłej czołówce.  

Miasta z najgorszym powietrzem

Cała pierwsza 20. miast z najgorszą jakością powietrza w 2024 roku prezentuje się następująco:

  1. Byrnihat, Indie 
  2. Delhi, Indie 
  3. Karaganda, Kazachstan 
  4. Mullanpur, Indie 
  5. Lahaur, Pakistan 
  6. Faridabad, Indie 
  7. Dera Ismail Khan, Pakistan 
  8. Ndżamena, Czad 
  9. Loni, Indie 
  10. Nowe Delhi, Indie 
  11. Multan, Pakistan 
  12. Peszawar, Pakistan 
  13. Fajsalabad, Pakistan 
  14. Sijalkot, Pakistan 
  15. Gurgaon, Indie 
  16. Ganganagar, Indie
  17. Hotan, Chiny 
  18. Greater Noida, Indie 
  19. Bhiwadi, Indie 
  20. Muzaffarnagar, Indie  

ZOBACZ TEŻ: "Nie da się oddychać, oczy szczypią". Smog w Kirgistanie

Najgorsze powietrze w Polsce

W Europie niechlubne miano najbardziej zanieczyszczonego miasta przypadło miejscowości Novi Pazar w Serbii. Do pierwszej 20. weszło jeszcze 5 miast z tego kraju. Trafiło tam też 7 lokalizacji z Bośni i Hercegowiny, 3 miasta z Macedonii, 2 z Czarnogóry i 2 z Włoch.  

Spośród polskich miast najgorszą jakość powietrza posiadało natomiast w ubiegłym roku Orzesze – miasto w powiecie mikołowskim na Śląsku. Globalnie uplasowało się ono na 985. pozycji. Dalej znalazły się Racibórz, Zgierz, Jastrzębie-Zdrój i Skarżysko-Kamienna. W pierwszej 10. w Polsce znalazły się też: Krzanowice, Włocławek, Bielsko-Biała, Kielce i Działdowo. Kraków zajął 18. lokatę, Wrocław znalazł się na miejscu 52., a Warszawa 61.  

Ranking IQAir w głównej mierze został oparty o pomiary stężenia PM2.5 w powietrzu. Pył ten to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego.

ZOBACZ TEŻ: Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach. Z powodu smogu

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie
Źródło: Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: