Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.
W czwartek w Bangkoku stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 osiągnęło 122 mikrogramy na metr sześcienny, co oznacza, że ośmiokrotne przekraczało dobowe normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według rankingu publikowanego przez IQAir, szwajcarską organizację monitorującą stan powietrza, stolica Tajlandii zajmowała w czwartek szóste miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
W związku z wyjątkowo dużym stężeniem smogu władze wprowadziły środki bezpieczeństwa. Zamknięto 194 z 437 szkół podlegających władzom miejskim w Bangkoku. To najwyższa liczba szkół zamkniętych w tajlandzkiej stolicy z tego powodu od 2020 roku.
Zalecenia pracy zdalnej
Mieszkańcy Bangkoku zostali poproszeni, aby pracowali z domu, jeżeli to możliwe. Program telepracy, do którego firmy mogą dołączyć na zasadzie dobrowolności, obejmuje jednak zaledwie 100 tysięcy spośród 10 milionów mieszkańców miasta - podkreśla agencja AFP.
Do piątku w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.
W Tajlandii i wielu innych państwach Azji Południowo-Wschodniej rolnicy wypalają zimą ścierniska, a niska temperatura i słaby wiatr utrzymują wysokie stężenie zanieczyszczeń nad miastami.
W czwartek w pierwszej dziesiątce zestawienia miast świata z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajdowały się trzy aglomeracje chińskie, dwie indyjskie i po jednej z Bangladeszu, Kambodży, Tajlandii, Egiptu i Ugandy - wynika z rankingu IQAir.
Źródło: PAP, AFP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NARONG SANGNAK