Merkel z poezją i płytami u Franciszka

Aktualizacja:

Papież Franciszek przyjął w sobotę na prywatnej audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ich rozmowa w papieskiej bibliotece trwała wyjątkowo długo, 45 minut.

Było to już drugie spotkanie szefowej niemieckiego rządu z nowym biskupem Rzymu. 19 marca Angela Merkel była na inauguracji jego pontyfikatu.

U Franciszka z poezją i płytami

Kanclerz Niemiec podarowała Franciszkowi trzy tomy poezji Friedricha Holderlina w oryginalnej edycji z 1905 roku. To jeden z ulubionych poetów papieża Bergoglio, który studiował w Niemczech i lubi cytować Holderlina. Poza tym Merkel podarowała papieżowi kolekcję płyt z muzyką klasyczną w wykonaniu orkiestry pod batutą Wilhelma Furtwanglera, którego bardzo ceni.

- Nie wiem, czy Wasza Świątobliwość znajdzie czas, by ich posłuchać - powiedziała Merkel do papieża. Podkreśliła, że Furtwangler to "genialny niemiecki dyrygent, najlepszy znawca Wagnera i Beethovena".

Papieskie wsparcie dla Europy

Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że tematami rozmowy Merkel z Franciszkiem i następnie szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim były: obrona praw człowieka, prześladowania chrześcijan, wolność religijna, współpraca międzynarodowa na rzecz pokoju.

Będąca protestantką Merkel chwaliła papieża za "proste i ujmujące słowa", za pomocą których trafia do ludzi. Jak dodała, Franciszek potwierdził podczas rozmowy, że Kościół musi się otworzyć i wyjść do ludzi. - Moim celem jest umocnienie fundamentów społeczeństwa, a Kościół katolicki ma w tej dziedzinie do odegrania centralną rolę - powiedziała Merkel, dodając, że Franciszek opowiedział się za "silną i sprawiedliwą Europą".

- Regulacja rynków finansowych jest centralnym i ciągle jeszcze niezakończonym zadaniem - powiedziała Merkel po rozmowie z papieżem. - Gospodarka powinna służyć ludziom - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu, cytowana przez agencję dpa. Merkel nawiązała do wcześniejszej wypowiedzi Franciszka, w której potępił on "tyranię" rynków i domagał się uwzględnienia aspektów etycznych w procesie reform finansowych.

Wyborczy manewr Merkel?

Niemiecka telewizja publiczna ARD zwróciła uwagę, że do audiencji doszło w czasie trwającej w Niemczech kampanii przed wyznaczonymi na 22 września wyborami do parlamentu. Kierująca od 2005 roku niemieckim rządem Merkel ubiega się po raz trzeci o stanowisko kanclerza.

Autor: rf\adso\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: