Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę podczas konferencji o wolności wyznania w Bundestagu, że zasłaniająca całe ciało burka jest poważną przeszkodą w integracji muzułmanek, zastrzegła jednak, że jest przeciwna całkowitemu zakazowi tego stroju w Niemczech.
Merkel powiedziała, że ukrywanie twarzy bardzo przeszkadza w poznaniu i mocno ogranicza możliwość właściwej oceny osobowości. Niemiecka kanclerz zastrzegła, że wolność wyznania obejmuje także prawo do publicznego demonstrowania swojej wiary. Szefowa rządu zapowiedziała, że niemieckie władze precyzyjnie określą w jakich dziedzinach całkowita zasłona nie jest pożądana. Wymieniła w tym kontekście służbę publiczną oraz wymiar sprawiedliwości. Bawarska CSU domaga się całkowitego zakazu noszenia burki. Podobne stanowisko prezentuje prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Pochwała pluralizmu
Merkel opowiedziała się za religijnym i światopoglądowym pluralizmem. - Praktykowany pluralizm jest następstwem wolności - zaznaczyła córka ewangelickiego pastora. Merkel ostrzegła przed wywieraniem nacisków na mniejszości. Podkreśliła wagę prawa do "bycia innym" (od większości).
Powołując się na naukowe badania, Merkel powiedziała, że przeważająca większość uchodźców "bardzo sobie ceni" tolerancję i wolność wyznania. Pomimo to na władzach spoczywa obowiązek propagowania tych wartości. Wielu imigrantów pochodzi z krajów, w których brak jest wolności wyznania, a antysemityzm i nienawiść do Izraela są na porządku dziennym - mówiła kanclerz. Wyraziła zrozumienie dla obaw gmin żydowskich w Niemczech przed ekscesami. Merkel zaznaczyła, że rozdział Kościoła od państwa jest wyrazem wolności wyznania. - Pomimo tego państwo powinno oferować dobre religijne wykształcenie - zaznaczyła. jej zdaniem w Niemczech potrzebne są wydziały teologii i ośrodki kształcenia w szkołach wyższych, gdzie powinni być kształceni księża, rabini czy imamowie, a także nauczyciele religii. Jak dodała, potrzebna jest też nauka religii w szkołach, także dla dzieci muzułmańskich. W międzynarodowej konferencji w Bundestagu uczestniczyło około 100 parlamentarzystów z 60 krajów. Posłowie dyskutowali o metodach zagwarantowania wolności wyznania oraz o wpływie dużej liczby uchodźców na sytuację wspólnot religijnych w Niemczech. Jednym z inicjatorów spotkania był szef klubu parlamentarnego CDU/CSU w Bundestagu Volker Kaude.
Autor: kg/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - domena publiczna