TVN24 | Świat

Uwolniony mer okupowanego przez Rosjan Melitopola w Pałacu Elizejskim

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Mer Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńców
Mer Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńcówTVN24
wideo 2/24
TVN24Mer Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńców

Iwan Fedorow, mer okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola, spotkał się w Paryżu z prezydentem Emmenuelem Macronem. Fedorow został uprowadzony 11 marca i uwolniony kilka dni później po wymienieniu go na dziewięciu żołnierzy rosyjskich.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w piątek z merem okupowanego Melitopola Iwanem Fedorowem, który w marcu został uprowadzony przez wojskowych rosyjskich i później uwolniony w ramach wymiany jeńców.

"Nie można sobie wyobrazić, co przeżył mer Melitopola, porwany przez armię rosyjską. Uwolniony opowiedział o tym. Jego historia nami wstrząsnęła. Wyraziłem zachwyt i poparcie dla niego i towarzyszących mu kobiet-deputowanych ukraińskich" - napisał Macron na Twitterze.

Zapewnił przy tym: "Jesteśmy i będziemy zdeterminowani, razem z Ukrainą".

Jak informował wcześniej sam Fedorow, na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i MSZ Ukrainy odbywa on teraz, wraz z delegacjami deputowanych ukraińskich, spotkania z przywódcami krajów unijnych. Celem wizyt jest poinformowanie polityków europejskich o sytuacji ukraińskiej ludności cywilnej po inwazji rosyjskiej.

Prezydent Emmanuel Macron spotkał się z Iwanem Fedorowem, merem okupowanego przez Rosjan Melitopolatwitter.com/EmmanuelMacron

Uprowadzenie Fedorowa

O porwaniu mera Melitopola Iwana Fedorowa strona ukraińska informowała 11 marca. Doradca szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko opisał wtedy, że podczas porwania nałożono merowi na głowę plastikową torbę. W Melitopolu krótko po tym fakcie ludzie wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko porwaniu szefa administracji swojego miasta.

17 marca Fedorow został uwolniony. W zamian Ukraina przekazała Rosjanom dziewięciu schwytanych żołnierzy. Mer po odzyskaniu wolności rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy powiedział, że mer był torturowany i żądano od niego, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie.

- Rozmawiali ze mną oficerowie służb specjalnych. Byłem odcięty od dostępu do jakichkolwiek informacji. Słyszałem, jak w pomieszczeniu obok kogoś biją. To była dla mnie przerażająca sytuacja, ale musiałem to przetrwać dla mieszkańców, którzy mnie wybrali - mówił Fedorow w wywiadzie dla CNN 19 marca.

"Słyszałem, jak w pomieszczeniu obok kogoś biją". Uwolniony mer opowiada o przetrzymywaniu przez Rosjan

Melitopol, w obwodzie zaporoskim w południowo-wschodniej części kraju, jest zajęty przez wojska rosyjskie. "Pełniącą obowiązki mera" została tam radna Hałyna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, aby "dostosowali się do nowej sytuacji".

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/EmmanuelMacron

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości