Prezydent Meksyku odpowiada na krytykę: w moim kraju jest bezpieczniej niż w USA

Źródło:
Reuters

Prezydent Meksyku powiedział, że w jego kraju jest bezpieczniej niż w Stanach Zjednoczonych. Andres Manuel Lopez Obrador w ten sposób odpowiedział na krytykę w związku z porwaniem grupy Amerykanów, w wyniku którego zginęło dwóch z nich.

Na początku marca w meksykańskim mieście Matamoros, położonym na granicy Meksyku z USA w pobliżu Zatoki Meksykańskiej, miejscowy gang porwał czworo Amerykanów. Zanim meksykańskie władze odnalazły obywateli USA, dwóch z nich nie żyło. W związku z tym zdarzeniem aresztowanych zostało pięciu członków meksykańskiego kartelu narkotykowego.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zagroził, że nakłoni Amerykanów meksykańskiego pochodzenia do niegłosowania na republikańskich kandydatów, jeśli ci będą kontynuować krytykę.

- W Meksyku jest bezpieczniej niż w USA – powiedział dziennikarzom, gdy został zapytany o publikowane w USA ostrzeżenia przed podróżami do Meksyku. – Nie ma problemu z bezpiecznym podróżowaniem po Meksyku – dodał.

Lopez Obrador powiedział, że amerykańscy turyści i Meksykanie mieszkający w USA są świadomi bezpieczeństwa jego kraju i zwrócił uwagę na niedawny wzrost liczby Amerykanów mieszkających w Meksyku.

Wzrost przemocy w Meksyku

Według danych opublikowanych przez Bank Światowy w 2020 roku, wskaźnik zabójstw w Meksyku wynosi 28 na 100 tysięcy osób i był około cztery razy wyższy niż w USA. W zeszłym roku w Meksyku liczba zabójstw spadła o około 7 procent, ale w tym roku rejestruje się gwałtowny ich wzrost.

Departament Stanu USA tylko dwóm z 32 regionów Meksyku nie przypisał żadnego poziomu ryzyka podróży. Amerykańska policja wskazuje, że oprócz czwórki Amerykanów pod koniec lutego zaginęły dwie kobiety, które chciały sprzedać ubrania na jednym z meksykańskich targów.

O zaginięciach kobiet informują również władze w stanie Guanajuato, który zmaga się z atakami gangów. W ciągu tygodnia zaginęła grupa sześciu kobiet. Z kolei w sobotnim ataku uzbrojonych bandytów na bar w mieście Apaseo El Grande zginęło 10 osób – przekazał rzecznik miejscowej prokuratury.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Reuters