USA przygotowują się do "wojny na dnie morskim"

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Przywódcy AUKUS ogłosili plan wyposażenia Australii w okręty podwodne o napędzie jądrowym
Przywódcy AUKUS ogłosili plan wyposażenia Australii w okręty podwodne o napędzie jądrowym
Reuters Archive
Reuters ArchivePrzywódcy AUKUS ogłosili plan wyposażenia Australii w okręty podwodne o napędzie jądrowym

USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie. To element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja – napisał "USA Today".

Na zlecenie amerykańskiej Marynarki Wojennej stocznia General Dynamics Electric Boat podjęła wstępne prace nad superokrętem podwodnym zdolnym wytrzymać ciśnienie na bardzo dużych głębokościach.

To tylko jedna z wielu inicjatyw władz USA mających na celu ochronę interesów kraju i zwiększenie gwarancji bezpieczeństwa wobec zagrożeń, jakie "wojna na dnie morskim" stanowiłaby dla podwodnych gazociągów, ropociągów i kabli telekomunikacyjnych - podaje dziennik.

USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarówTwitter/GDElectricBoat

- To nie satelity na niebie, ale rury na dnie oceanu są kośćcem światowej gospodarki - twierdzi admirał James Stavridis, były naczelny dowódca sił NATO w Europie.

Chiny i Rosja inwestują w okręty podwodne

Ponad 95 procent danych w internecie płynie przez około 200 podmorskich światłowodów. Atak na taką infrastrukturę wyrządziłby "potencjalnie katastrofalne" szkody USA i ich sojusznikom - dodaje Stavridis.

Chiny i Rosja intensywnie rozwijają potencjał umożliwiający prowadzenie militarnych i szpiegowskich operacji na dużych głębokościach. Nowy rosyjski okręt podwodny K-329 Biełgorod może wystrzelić torpedy z głowicami nuklearnymi zdolnymi zniszczyć cały amerykański port albo grupę bojową lotniskowca.

Rosja buduje ponadto inne okręty zdolne do podjęcia operacji na dnie morskim, które mogą na przykład niszczyć podwodną infrastrukturę, taką jak kable telekomunikacyjne - pisze "USA Today".

Prace nad zbudowaniem podwodnych dronów

Zadaniem okrętów zdolnych podjąć walkę na wielkich głębokościach byłaby także ochrona odwiertów gazowych i naftowych oraz instalacji służących wydobywaniu cennych metali i innych zasobów.

Według raportu, jaki amerykańska Marynarka Wojenna przedstawiła w Kongresie USA trwają też prace nad zbudowaniem do 2025 roku podwodnych dronów, w tym maszyn szpiegowskich oraz bezzałogowców wyspecjalizowanych w rozlokowywaniu min, a także wehikułów do walki z dronami.

Również Francja ogłosiła w 2022 roku, że przygotowuje się do wykorzystania dronów, specjalnych okrętów podwodnych i zaawansowanych technologicznie podwodnych pojazdów do patrolowania dna morskiego "dla ochrony swej suwerenności, swych zasobów oraz infrastruktury" - przekazuje "USA Today".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/GDElectricBoat