Złożony z duchownych i świeckich synod Szkockiego Kościoła Episkopalnego jako pierwszy Kościół anglikański w Wielkiej Brytanii opowiedział się w czwartek za umożliwieniem zawierania kościelnych małżeństw przez pary homoseksualne. Decyzję podjął zdecydowaną większością głosów.
Pierwsze takie śluby oczekiwane są jesienią. "Guardian" podkreśla, że aktywiści walczący o prawa homoseksualistów z wielką satysfakcją przyjęli decyzję synodu. Gazeta przewiduje, że homoseksualni chrześcijanie z Anglii, Walii i Irlandii Północnej będą się udawać do Szkocji, by zawierać kościelne małżeństwa.
LGBT "częścią wspólnoty wiary"
Colin Macfarlane, dyrektor organizacji charytatywnej środowisk LGBT Stonewall Scotland, podkreślił, że decyzja synodu "sygnalizuje, iż członkowie Kościoła witają, uznają i szanują ludzi ze środowisk LGBT jako część wspólnoty wiary".
Synod generalny Szkockiego Kościoła Episkopalnego zmienił prawo kanoniczne, usuwając zapis stanowiący, iż małżeństwo jest zawierane między mężczyzną i kobietą. Wprowadzono zarazem klauzulę sumienia umożliwiającą duchownym odmowę udzielenia kościelnego ślubu homoseksualistom.
Szkocki Kościół Episkopalny należy do światowej wspólnoty anglikańskiej. Jest trzecim co do wielkości chrześcijańskim związkiem wyznaniowym Szkocji, po Szkockim Kościele Prezbiteriańskim i Kościele Katolickim.
Przeciwstawić się presji kulturowej
"Guardian" pisze, że decyzja synodu może narazić Szkocki Kościół Episkopalny na sankcje 80-milionowej wspólnoty anglikańskiej. Gazeta zwraca uwagę, że tradycjonaliści twierdzą, iż literalne odczytywanie Biblii oznacza, że małżeństwo musi być dożywotnim związkiem mężczyzny i kobiety i że Kościół musi przeciwstawiać się związanym z tym zmianom w postawach społecznych i presji kulturowej.
Autor: mm\mtom/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0 | Walter Baxter