Pierwsza szczepionka na malarię autoryzowana. "Będzie mogła uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień"

Źródło:
PAP

Pierwsza szczepionka przeciwko malarii, Mosquirix, została autoryzowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że jest to moment historyczny dla nauki. Każdego roku na malarię, chorobę przenoszoną przez samice komarów, umiera w Afryce około 400 tysięcy osób.

- Długo oczekiwana szczepionka przeciw malarii dla dzieci to przełom w nauce i kontroli malarii. Będzie mogła uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień każdego roku - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus cytowany w komunikacie prasowym. Decyzja WHO zapadła w efekcie trwających badań w Ghanie, Kenii i Malawi, gdzie monitorowano ponad 800 tysięcy dzieci, które otrzymały dawkę szczepionki przeciw malarii. Podawanie preparatu Mosquirix rozpoczęto w 2019 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak przypomina AP, szczepionka Mosquirix została opracowana przez koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline w 1987 roku, jednak dopiero teraz otrzymała autoryzację. Efektywność szczepionki jest na poziomie 30 procent, a preparat musi być podany cztery razy. Ochrona przeciw chorobie zanika po kilku miesiącach.

Pomimo ograniczeń preparatu naukowcy uważają, że taka szczepionka przeciw malarii wciąż może mieć ogromny wpływ na epidemie tej choroby w Afryce - zauważa AP. - To ogromny krok naprzód. Ta szczepionka jest niedoskonała, ale wciąż może pomóc w powstrzymaniu śmierci setek tysięcy dzieci - ocenił Julian Rayner, dyrektor Instytutu Badań Medycznych Uniwersytetu Cambridge.

Malaria - czym jest?

W Afryce rocznie notuje się 200 milionów zakażeń malarią oraz 400 tysięcy zgonów związanych z tą chorobą. Malaria, zwana zimnicą, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się, powodując ich rozpad.

Malaria na świeciePAP

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock