Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) z zadowoleniem przyjęła we wtorek amerykańsko-północnokoreańskie oświadczenie podpisane w Singapurze. Wyraziła gotowość do weryfikowania ewentualnej denuklearyzacji KRLD.
Po historycznym szczycie w Singapurze prezydent USA Donald Trump i północnokoreański przywódca Kim Dzong Un podpisali we wtorek wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa.
W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.
MAEA oferuje pomoc
Yukiya Amano, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przekazał we wtorkowym oświadczeniu, że organizacja "jest gotowa podjąć wszystkie działania weryfikacyjne w Korei Północnej, o które mogą wystąpić zainteresowane kraje (...).
Zapewnił również, że MAEA będzie śledzić przyszłe negocjacje między USA a KRLD dotyczące wprowadzania w życie postanowień osiągniętych w Singapurze.
ONZ apeluje, by wspierać
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał społeczność międzynarodową do wsparcia działań na rzecz denuklearyzacji.
- Wdrożenie dzisiejszych i poprzednich porozumień, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa, będzie wymagało cierpliwości i wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej - powiedział rzecznik Guterresa, Stephane Dujarric.
NATO popiera wysiłki
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zaapelował o uwolnienie Półwyspu Koreańskiego od broni nuklearnej.
- NATO przyjmuje z zadowoleniem ten historyczny szczyt - oświadczył Stoltenberg. Dodał, że Sojusz "mocno popiera wszelkie wysiłki prowadzące do ostatecznej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".
Autor: kg / Źródło: PAP