Macedonia zmienia nazwę. Liderzy UE i NATO gratulują


Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów.

"Gratuluję premierowi Zoranowi Zaewowi końcowego głosowania w sprawie porozumienia znad Prespy. NATO mocno wspiera pełne wdrożenie umowy, która jest ważnym wkładem na rzecz stabilności i dobrobytu regionu" - napisał na Twitterze szef NATO Jens Stoltenberg.

W podobnym duchu brzmi również wspólne oświadczenie Mogherini (wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - red.) i Hahna (komisarz europejski - red.) , którzy wyrażając płynące z serca gratulacje ocenili, że głosowanie w parlamencie Macedonii to kluczowy krok w realizacji historycznej umowy.

"Przywódcy polityczni i obywatele wykazali się determinacją, aby wykorzystać tę wyjątkową i historyczną szansę w rozwiązaniu jednego z najstarszych sporów w regionie i zdecydowanie posunąć się naprzód na ścieżce do Unii Europejskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Rozwiązanie sporu warunkiem wejścia do UE i NATO

Szefowa unijnej dyplomacji i komisarz ds. polityki sąsiedztwa zaznaczyli, że oczekując na zakończenie kolejnych kroków prowadzących do pełnej realizacji umowy znad Prespy, Unia Europejska jest zdecydowana nadal w pełni wspierać Macedonię i towarzyszyć jej w dążeniu do wspólnego strategicznego celu - integracji z UE.

Rozwiązanie sporu o nazwę między Skopje a Atenami jest warunkiem umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii.

Grecja domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii na "Republika Macedonii Północnej". W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO.

Macedoński parlament ratyfikował umowę 5 lipca mimo sprzeciwu prezydenta Gjorge Iwanowa. Po uchwaleniu zmian konstytucyjnych przez Macedonię sprawą ratyfikacji umowy ma się zająć grecki parlament.

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)