Pierwszy prezydent po zmianie nazwy kraju

TVN24

Aktualizacja:

Wybory prezydenckie w Macedonii Północnej wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski. W drugiej turze zdobył 436 212 głosów, czyli 51,7 procent - ogłosiła państwowa komisja wyborcza.

Kontrkandydatka Pendarowskiego - wspierana przez prawicową opozycję (WMRO-DPMNE) Gordana Siłjanowska-Dawkowa uzyskała w niedzielnej drugiej turze 377 713 głosów (44,7 procent). Oddano ponad 30 tysięcy głosów nieważnych, co stanowi 3,6 procent wszystkich głosów. Frekwencja w drugiej turze wyniosła niespełna 47 procent.

Pendarowski obejmuje urząd jako pierwszy prezydent po zmianie nazwy kraju. W połowie lutego ta była jugosłowiańska republika oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonię Północną, co umożliwiło zakończenie trwającego od czasu ogłoszenia przez nią niepodległości w 1991 roku sporu z Grecją.

Według Grecji używanie przez jej północnego sąsiada nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

W związku z przyjęciem nowej nazwy Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz, w dalszej perspektywie, w Unii Europejskiej. Siłjanowska-Dawkowa była zdecydowanie przeciwna zmianie nazwy kraju.

"Będę budował mosty, a nie dzielił"

Po ogłoszeniu wyników przez komisję wyborczą Pendarowski podkreślił, że chce być prezydentem wszystkich obywateli w wieloetnicznej Macedonii Północnej. - Będę budował mosty, a nie dzielił - obiecywał. Zapowiedział, że jego pierwszym zadaniem w nadchodzących tygodniach będzie lobbowanie w Brukseli za rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z jego krajem w czerwcu.

Pendarowski obejmuje prezydenturę po związanym z WMRO-DPMNE Gjorge Iwanowie, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje, więc nie mógł ubiegać się o reelekcję. Iwanow odmawiał podpisania kilku ustaw uchwalonych przez parlament i opóźniał wdrożenie m.in. szerszego stosowania języka albańskiego. Około 25 procent ludności Macedonii Północnej stanowią Albańczycy.

Kwestia albańska 18 lat temu doprowadziła do wybuchu powstania i niemal do wojny domowej w Macedonii.

W Macedonii Północnej prezydent pełni głównie funkcję ceremonialną - podpisuje ustawy przyjęte przez parlament, jest też zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Rozpad JugosławiiPAP

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: