Ludobójcy ze Srebrenicy skazani

Aktualizacja:

7 Serbów bośniackich - wojskowych i policjantów, zostało skazanych na kary od 38 do 42 lat więzienia przez bośniacki sąd ds. zbrodni wojennych w Sarajewie. Wszyscy zostali uznani winnymi ludobójstwa w Srebrenicy w lipcu 1995 roku,

To pierwszy proces o ludobójstwo jaki toczył się przed sądem Bośni i Hercegowiny.

Sześciu z siedmiu skazanych uznano za winnych "ludobójstwa - bezpośredniego udziału w egzekucjach" ofiar. Wśród nich jest Milenko Trifunović, dowódca pododdziału z miejscowości Skelani, skazany na 42 lata więzienia.

Siódmym ze skazanych jest Milosz Stupar, który był dowódcą specjalnej jednostki policji z miejscowości Sekovici. Jemu podlegali wszyscy oskarżeni policjanci. Za to, że nie zapobiegł egzekucjom ani nie ukarał oprawców otrzymał on 38 lat więzienia.

Mężczyzn aresztowano w 2005 roku. Wtedy to Stupar i trzech innych oskarżonych pracowało nadal w policji Serbów bośniackich.

Oprócz skazania siedmiu osób, sąd podjął decyzję o uniewinnieniu czwórki pozostałych oskarżonych.

Mord na muzułmanach

- Oskarżeni z pełną świadomością uczestniczyli w mordowaniu setek muzułmanów, mając na celu eksterminację muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy - mówił w uzasadnieniu sędzia Hilmo Vuczinić.

Według aktu oskarżenia ponoszą oni odpowiedzialność za zamordowanie "ponad tysiąca Muzułmanów" przetrzymywanych w magazynie spółdzielni rolniczej w Kravicy pod Srebrenicą, dokąd zostali przewiezieni 13 lipca 1995 roku.

Więźniowie zostali zamordowani w okrutny sposób. Obrzucono ich granatami ręcznymi i rozstrzelani z broni automatycznej.

Masakra w Srebrenicy

Siły serbskie zdobyły Srebrenicę we wschodniej Bośni 11 lipca roku 1995, na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny. Miasto stanowiło wówczas muzułmańską enklawę, ONZ ogłosił ją "strefą bezpieczeństwa". Schronienie znalazło tam wówczas 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców uciekających przed Serbami.

Do ich obrony wyznaczono 100 holenderskich żołnierzy z sił ONZ, uzbrojonych tylko w lekką broń.Żołnierze ci wycofali się bez walki, gdy dowództwo misji wojskowej ONZ odmówiło wsparcia i zbombardowania Serbów.

W czasie masakry oddziały Serbów bośniackich zamordowały blisko 8 tys. mężczyzn i chłopców - bośniackich Muzułmanów. Była to największa zbrodnia w Europie po II wojnie światowej.

Źródło: PAP, tvn24.pl