Atak Rosji na Ukrainę. Zełenski: niektórzy członkowie NATO są zahipnotyzowani rosyjską agresją

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił, we wtorek, do - zgromadzonych w Londynie - przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). Oświadczył, że "wszyscy jesteśmy celem Rosji". Stwierdził, że NATO jest "najsilniejszym sojuszem na świecie", ale "niektórzy członkowie tego sojuszu są zahipnotyzowani rosyjską agresją".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał z Kijowa poprzez łącze wideo. - Nadal możemy powstrzymać rosyjską machinę wojenną, nadal możemy powstrzymać zabijanie ludzi - mówił. Ponownie zaapelował o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i przekonywał, że Europa powinna to zrobić także w swoim własnym interesie. - Łatwiej będzie zrobić to razem, bo inaczej oni przyjdą do was - przekonywał.

RELACJA: Atak Rosji na Ukrainę - 20. doba

- Wszyscy jesteśmy celem Rosji i wszystko pójdzie na Europę, jeśli Ukraina się nie przeciwstawi, więc chciałbym prosić was, abyście pomogli sobie, pomagając nam - mówił Zełenski. - Wiecie, jakiej broni potrzebujemy (...) Bez waszego wsparcia byłoby to bardzo trudne, jestem bardzo wdzięczny, ale chcę powiedzieć, że potrzebujemy więcej (...). Mam nadzieję, że będziecie w stanie zwiększyć ten zakres (pomocy) i zobaczycie, jak to ochroni wasze bezpieczeństwo, wasz spokój - podkreślił prezydent Ukrainy.

Czytaj też: Andrij Osadczuk: my tu giniemy za Europę, dlatego Europa powinna zrobić wszystko, aby pomóc Ukrainie

Zełenski: niektórzy członkowie NATO są zahipnotyzowani rosyjską agresją

Prezydent Ukrainy powiedział, że NATO jest "najsilniejszym sojuszem na świecie", ale "niektórzy członkowie tego sojuszu są zahipnotyzowani rosyjską agresją". - Słyszymy wiele rozmów o III wojnie światowej, która rzekomo może się rozpocząć, jeśli NATO zamknie ukraińskie niebo dla rosyjskich rakiet i samolotów, i że dlatego nie ustanowiono jeszcze humanitarnej strefy zakazu lotów. To pozwala rosyjskiej armii bombardować spokojne miasta i wysadzać w powietrze bloki mieszkalne, szpitale i szkoły. W Kijowie wczesnym rankiem zbombardowano cztery wielopiętrowe budynki, zginęły dziesiątki osób - mówił Zełenski. Przekazał, że od początku rosyjskiej inwazji w jego kraju zginęło 97 dzieci.

Czytaj też: Biały Dom: strefa zakazu lotów nad korytarzami humanitarnymi mogłaby doprowadzić do wojny USA z Rosją

Zełenski oświadczył, że "Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte". - Potrzebujemy wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą odpowiadać zarówno nam, jak i społeczności międzynarodowej - podkreślił.

Odpowiadając Zełenskiemu, brytyjski premier Boris Johnson, który był gospodarzem szczytu krajów JEF, przyznał, że rosyjska inwazja jest dla Ukrainy "rozpaczliwym momentem" i powiedział, że przywódcy "muszą spróbować zrobić więcej", aby wesprzeć Ukrainę.

W skład dowodzonego przez Wielką Brytanię korpusu wchodzą Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia i Szwecja.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:pp/ tam

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: