Świat

Tragedia na Morzu Egejskim. Nie żyje jedenaście osób

Świat


Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji. Cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV. Według agencji prasowej Dogan służby zdołały uratować siedem osób.

Do katastrofy doszło w piątek na Morzu Egejskim w pobliżu popularnego wśród turystów tureckiego miasta Kusadasi. Według doniesień telewizji NTV migranci płynęli łodzią pontonową. W relacji pokazano zwłoki wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta. "Trwa akcja poszukiwania osób zaginionych" - podała agencja Dogan.

Porozumienie z UE

Turcja zawarła z Unią Europejską w marcu 2016 roku porozumienie, w którym zobowiązała się przyjmować z powrotem uchodźców, którzy dotarli do Grecji z jej terytorium, w zamian za pomoc gospodarczą oraz zniesienie wiz dla swych obywateli.

Jednak ostatnio doszło do ochłodzenia relacji z niektórymi państwami UE, w wyniku czego Ankara zaczęła grozić wycofaniem się z postanowień umowy.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w tym roku z Turcji do Grecji przedostało się zaledwie około 3600 uchodźców i migrantów.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości