"Litwini uważają Polskę za wroga"

 
Litwini mają powody do świętowaniasxc.hu

Konsekwentne działania niektórych litewskich działaczy i polityków zaowocowały tym, że Polskę - partnera w NATO - uważamy za wrogie państwo - tak litewscy obserwatorzy oceniają wyniki sondażu wskazującego, że prawie 30 proc. Litwinów uważa Polskę za kraj nieprzyjazny.

- Niestety, po raz pierwszy Polska w oczach Litwinów stała się wrogiem numer 2, zaraz po Rosji. Ze swego partnera w NATO zrobiliśmy wroga i zawdzięczamy to konsekwentnym działaniom pewnych naszych działaczy i polityków - powiedział we wtorek w wywiadzie dla portalu LRT jeden z czołowych litewskich publicystów Virginijus Savukinas.

Z opublikowanego w poniedziałek sondażu instytutu badań opinii społecznej Spinter Tyrimai przeprowadzonego na zamówienie portalu delfi wynika, że 26,8 proc. mieszkańców Litwy uważa Polskę za kraj nieprzyjazny. Krajem najbardziej nieprzyjaznym Litwie jest Rosja - tak uważa 72,5 procent respondentów, 19,1 proc. za kraj nieprzyjazny Litwie uważa Białoruś. Wyniki sondażu, jeśli chodzi o Polskę, zaniepokoiły litewską opinię publiczną.

"Wynik jest zaskakujący"

Zdaniem Virginijusa Savukynasa, "stosunek Litwy do Polski jest groźny dla kraju i litewskiego społeczeństwa".

- Wynik jest zaskakujący. Trzeba się nad tym poważnie zastanowić i to jest zadanie dla polityków i intelektualistów - powiedział portalowi delfi Nerijus Maliukeviczius z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego. Z kolei Lauras Bielinis, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Radiem Znad Wilii powiedział, że "to całkowity absurd, iż Litwini swego partnera strategicznego, Polskę, uważają za wrogie państwo".

Zdaniem Bielinisa, rozwiązanie problemów mniejszości narodowych, takich jak pisownia nazwisk w oryginale czy podwójne nazewnictwo ulic, może być poważnym krokiem w ociepleniu stosunków z Polską. W opinii Bielinisa, władze centralne Litwy powinny więcej uwagi poświęcać Wileńszczyźnie.

Bez prezydenckich wizyt

- Dlaczego prezydent nie odwiedza tego regionu, nie spotyka się z jego mieszkańcami, nie interesuje się osobiście, z jakimi problemami się borykają się ludzie? - pyta Bielinis, wyrażając nadzieję, że Dalia Grybauskaite w czasie swojej drugiej kadencji prezydenckiej, poświęci więcej uwagi stosunkom z Polską.

Publicysta Savukinas również uważa, że "rozstrzygnięcie zadawnionych problemów między Polską a Litwą złagodziłoby wzajemne stosunki".

Autor: nsz/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu