TVN24 | Świat

Syn Muammara Kadafiego wystartuje w wyborach. Jest poszukiwany za zbrodnie przeciwko ludzkości

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Saif al-Islam, syn byłego dyktatora Libii Muammara Kadafiego, wystartuje w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 24 grudnia i przygotowywanych przy wsparciu ONZ. 49-latek poszukiwany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciwko ludzkości - przypomniała francuska agencja AFP.

"Kandydat Saif al-Islam Muammar Kadafi przedłożył dokumenty dotyczące rejestracji swojej kandydatury w biurze Wysokiej Komisji Wyborczej w mieście Sabha" - przekazała w niedzielnym komunikacie libijska komisja wyborcza.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Pod koniec lipca tego roku syn byłego dyktatora oświadczył w wywiadzie dla dziennika "New York Times", że rozważa swój powrót na scenę polityczną.

49-latek poszukiwany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za zbrodnie przeciwko ludzkości - przypomniała francuska agencja AFP.

- Sytuacja Saifa al-Islama Kadafiego w Międzynarodowym Trybunale Karnym się nie zmieniła. Po wydanym w 2011 roku oświadczeniu (trybunału), jest on wciąż osobą poszukiwaną - oznajmił w libijskiej telewizji rzecznik MTK Fadi Abdallah.

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Tęsknota za troskliwym tyranem

Dyktatorskie rządy

Ojciec Saifa al-Islama od 1969 roku przez 42 lata sprawował faktycznie dyktatorską władzę nad Libią. W 2011 roku dyktatora obalono i zamordowano.

Grudniowe wybory prezydenckie będą pierwszymi w historii tego kraju - podkreśliło AFP. 

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: