Lex anty-TVN, protesty i sytuacja w rządzie po odejściu Gowina. Zagraniczne media komentują

Źródło:
TVN24
BBC o "chaosie" w polskim rządzie i "strzępiącej się" koalicji
BBC o "chaosie" w polskim rządzie i "strzępiącej się" koalicjiTVN24
wideo 2/6
BBC o "chaosie" w polskim rządzie i "strzępiącej się" koalicjiTVN24

W środę projekt ustawy lex anty-TVN jest procedowany w Sejmie. We wtorek w blisko 100 miastach Polski protestowano w obronie TVN, wolności słowa i niezależności mediów. Jednocześnie z rządu został wyrzucony wicepremier Jarosław Gowin. Zagraniczne media i agencje prasowe piszą o sytuacji w Polsce.

We wtorek w wielu miastach Polski protestowano w obronie TVN, wolności słowa i niezależności mediów. Manifestacje mają związek z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Projekt ten - wymierzony w niezależność TVN - jest nazywany lex anty-TVN.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

BBC: chaos po dymisji Gowina

BBC napisało w środę o "strzępiącej się" koalicji rządowej. "Po dymisji wicepremiera w polskim koalicyjnym rządzie zapanował chaos. Stało się to w przeddzień kluczowego głosowania nad projektem ustawy medialnej, która według krytyków jest próbą uciszenia stacji telewizyjnej krytycznej wobec rządu" - czytamy w portalu.

Francuskie media o lex anty-TVN

Na portalu France24 czytamy, że lex-TVN to "ustawa bardzo ważna dla PiS-u i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego". Portal zwrócił uwagę, że PiS "już całkowicie kontroluje telewizję publiczną, która stała się medium propagandowym".

"Liberation" opisuje sytuację w Polsce, skupiając się na konflikcie w rządzie i rozpadzie koalicji. Wspomina też o protestach w obronie niezależności mediów.

Francuskie media o lex anty-TVN i protestach w Polsce
Francuskie media o lex anty-TVN i protestach w PolsceTVN24

"Washington Post": stawką reputacja Polski

Obszerną depeszę na temat sytuacji w Polsce napisała między innymi agencja Associated Press, którą opublikował "Washington Post".

"W Polsce odbyły się ogólnokrajowe protesty. Tysiące ludzi manifestowało przeciwko pomysłowi polskiego rządu, który chce uciszyć niezależne i krytyczne wobec siebie media" - napisano. Dodano również, że "TVN24 jest dla wielu Polaków głównym źródłem informacji".

"W praktyce prawo zmusiłoby amerykański koncern Discovery, by sprzedał pakiet kontrolny w TVN – nadawcy, który zarządza informacyjną stacją TVN24 i który nadaje flagowy program informacyjny, oglądany codziennie przez miliony ludzi" – pisze AP.

Protesty w obronie wolnych mediów w Lublinietwitter.com/sebabialach

"Stawką jest reputacja Polski. Ta sytuacja powoduje, że w oczach zagranicznych inwestorów Polska przestaje być dobrym miejscem do inwestowania" – zwrócono uwagę.

W publikacji podkreślono, że "Reporterzy bez Granic apelują do polskich posłów o odrzucenie projektu". "Oskarża PiS o atakowanie 'czołowego, niezależnego nadawcy pod pretekstem walki z dezinformacją i ochroną bezpieczeństwa narodowego'. Organizacja jest przekonana, że prawdziwym celem jest 'umożliwienie stronnikom rządu zakup TVN'" – dodano.

Reuters: zagrożone inwestycje USA w Polsce

Z kolei Agencja Reutera pisze: "Polski rząd twierdzi, że chce powstrzymać takie kraje, jak Rosja czy Chiny przed przejęciem kontroli nad polskimi nadawcami. Krytycy uważają, że prawdziwym celem PiS jest zakneblowanie TVN24".

"Projekt ustawy może pogorszyć stosunki z ważnym sojusznikiem. TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce. Przyszłe amerykańskie inwestycje mogą być zagrożone, jeśli licencja TVN24 nie zostanie odnowiona" – zwraca uwagę Reuters.

"Zdaniem krytyków, rząd przyjmuje taktykę wypróbowaną przez bliskiego ideologicznego sojusznika PiS, węgierskiego premiera Viktora Orbana" – dodano.

Zagraniczne agencje o protestach w obronie TVN i wolności mediów w Polsce
Zagraniczne agencje o protestach w obronie TVN i wolności mediów w PolsceTVN24

Independent: Polacy sprzeciwiają się "kneblowaniu demokracji"

"Ze względu na nowe prawo medialne Polacy boją się o przyszłość debaty w swoim kraju. Politycy opozycji nazywają je 'kneblowaniem demokracji'"– napisał Independent.

"Polski rząd spotyka się z krytyką Unii Europejskiej w sprawie prób podważania niezależnego sądownictwa, ale także pojawiają się obawy, że usunięcie nadawcy krytycznego wobec władzy będzie kolejnym krokiem trwającej erozji wolnej debaty w kraju" – dodano.

Brytyjski dziennik zastanawia się, "dlaczego polski rząd, jak się wydaje, jest skłonny zrazić do siebie USA – najbardziej cenionego sojusznika kraju – w pogoni za kontrolą nad mediami". "Independent" przypomina liczne interwencje amerykańskich dyplomatów w obronie TVN – między innymi oświadczenie amerykańskich demokratycznych i republikańskich senatorów.

Protest w obronie wolnych mediów w Grudziądzu twitter.com/KamilHeyka

Politico: rząd od dawna próbuje odcisnąć piętno na mediach

"Biały Dom bacznie przygląda się projektowi ustawy medialnej, która może mocno nadszarpnąć stosunki między USA a Polską" – pisze Politico. Portal przypomina, że działania PiS "podkopują jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce". Zauważa również, że manifestacje odbyły się w ponad 80 polskich miastach, a pod otwartym listem w obronie stacji telewizyjnej podpisało się ponad 750 dziennikarzy.

"Polski rząd od dawna próbuje uciszyć niezależne media. Państwowa telewizja stała się 'ustami' partii rządzącej" - zwraca uwagę portal. Wspomina również o przejęciu Polska Press przez Orlen i o zwolnionych w związku z tym dziennikarzach.

Autorka/Autor:asty, karol

Źródło: TVN24