Manifestacje w obronie TVN i niezależności mediów odbywają się w kilkudziesięciu miastach Polski. Organizatorami jest kilkanaście formacji i stowarzyszeń, między innymi Komitet Obrony Demokracji. Relacjonujemy je w portalu tvn24.pl.
Protesty pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie" organizują oprócz KOD-u, Akcji Demokracja, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Grand Press Found, także: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Towarzystwo Dziennikarskie, Obywatele RP, Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, Stowarzyszenie Imienia Tadeusza Mazowieckiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów "Themis", Stowarzyszenie Wolne Sądy, Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex super omnia", Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris", inicjatywa Protest z Wykrzyknikiem oraz Partia Zieloni.
OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO
- To w naszej wspólnej sprawie - mówił o protestach szef KOD Jakub Karyś. - W waszej sprawie, w naszej sprawie, bo wolne media to wolni ludzie, a wolni ludzie to wolna Polska i dlatego wychodzimy - dodał.
Śledź relację na tvn24.pl:
Z zamieszczonego we wtorek na stronie internetowej Sejmu harmonogramu posiedzenia wynika, że na środowym posiedzeniu o godzinie 11.30 Sejm zajmie się projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji, czyli ustawy lex anty-TVN.
Lex anty-TVN i kwestia koncesji dla TVN24
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.
CZYTAJ TAKŻE: Koncesja dla TVN24 a ustawa anty-TVN. Prezes Discovery Networks International komentuje >>>
Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła natomiast 27 lipca projekt noweli ustawy medialnej z poprawkami i przesłała go do dalszych prac.
Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
>>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. >>> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>> Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej >>>
Autorka/Autor: js/kab
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24