Siedem minut grozy - tak inżynierowie NASA określali kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance. Łazik wylądował na Marsie około godziny 21.55. "Jestem bezpieczny na Marsie. Wytrwałość zaprowadzi cię wszędzie" - napisała na Twitterze NASA.
18 lutego 2021 to wyjątkowa data w kalendarzu kosmicznych misji NASA. Na powierzchni Marsa, a dokładnie w kraterze uderzeniowym Jezero, około godziny 21:55 wylądował łazik Perseverance (z ang. "wytrwałość").
"Jestem bezpieczny na Marsie. Wytrwałość zaprowadzi cię wszędzie" - napisała na Twitterze NASA.
W czwartek o godz. 20.00 w TVN24 GO rozpoczął się program specjalny, w którym na żywo pokazaliśmy, jak na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Perseverance. Wspólnie z ekspertami wyjaśniamy, jak jest skonstruowany i jaki jest cel jego misji. Zastanawiamy się też, kiedy na Marsie stopę postawi pierwszy człowiek.
Manewr lądowania na Marsie to "siedem minut grozy", jak określają ten proces eksperci NASA. Osadzenie sondy kosmicznej na powierzchni Czerwonej Planety nie jest proste, a świadczy o tym spory odsetek nieudanych prób, jak choćby rozbicie się europejskiego lądownika Schiaparelli w 2016 roku.
CZYTAJ I OGLĄDAJ: Tak wyglądało lądowanie na Marsie>>>
Cztery cele
Naukowcy z NASA wyznaczyli kilka celów naukowych dla misji Perseverance.
1. Ustalenie, czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie.
2. Scharakteryzowanie marsjańskiego klimatu.
3. Badania marsjańskiej geologii.
4. Przygotowanie do przyszłych misji załogowych na Marsa.
Łazik Perseverance
Wymiary: 2,7 na 2 na 2,2 metra
Masa: 1025 kg
Zasilanie: generator radioizotopowy o mocy 110 watów.
Sygnały do komunikacji łazika z Ziemią będą transmitowane przez sondy orbitalne MAVEN i Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
Dron Ingenutiy
Testem technologicznym będzie także dron, użyty po raz pierwszy w misjach marsjańskich. Niewielki helikopter o nazwie Ingenuity ("pomysłowość") ma przetestować, czy drony mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska – mniej więcej taka, jak nad Ziemią na wysokości 35 km).
Wysokość: 49 cm
Rozpiętość śmigieł: 1,2 m
Masa: 1,8 kg
Zasilanie: panele słoneczne
Pułap: około 5 metrów ponad powierzchnię
Dystans: 50 metrów w poziomie
Maksymalna odległość od łazika: około 1 km
Mikrofony, kamery i inne instrumenty
Kolejną nowością dla misji marsjańskich są mikrofony, którymi ma dysponować Perseverance.
Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się też: spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.
Perseverance będzie też korzystać ze sporej liczby kamer. Łącznie cała misja używa ich 25, z czego 19 jest osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, jedna na module lądowania, dwie na dronie.
Koszt
Koszt całego projektu Mars 2020 wyniósł 2,4 miliarda dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 milionów dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: NASA