Riccione nad Adriatykiem. Włoski kurort walczy z niedopałkami. Zakaz palenia papierosów nad brzegiem

Źródło:
PAP, Reuters

Władze włoskiego kurortu Riccione nad Adriatykiem, odwiedzanego przez tysiące turystów z całej Europy, wprowadziły od soboty zakaz palenia papierosów nad brzegiem morza w pasie pięciu metrów plaży od linii wody. Przepisy zaczęły obowiązywać w dniu otwarcia sezonu i przed masowymi przyjazdami na Wielkanoc.

Na razie, przynajmniej w tym roku, palić można dalej pod parasolem - zauważył dziennik "Corriere della Sera". Gazeta podkreśliła, że nowe rozporządzenie ma na celu niedopuszczenie do zanieczyszczenia nie tylko piasku, ale także morza niedopałkami, które są jednymi z najczęściej występujących odpadów. Podobny zakaz wprowadzają kolejne miejscowości wypoczynkowe, obowiązuje na przykład w pobliskim Rimini, mieście uważanym za letnią nadmorską "stolicę" Włoch.

Palacze też chwalą zakaz

Zakaz, jak wyjaśniono, jest rezultatem porozumienia między lokalnymi władzami a reprezentantami branży najemców i właścicieli plaż.

- To decyzja, która zmierza w stronę zrównoważonej troski o środowisko i zapewnienia odpowiednich warunków na plażach. Pod parasolami są popielniczki, ale ci, którzy chodzą brzegiem morza, rzucają niedopałki papierosów do wody - powiedziała burmistrz Riccione Daniela Angelini.

Miejscowe media odnotowały, że nowy przepis spotkał się z przychylnością nawet ze strony części palaczy, którzy są oburzeni, widząc niedopałki papierosów rzucane nad brzegiem morza i na piasek, gdzie bawią się dzieci.

Plaża nie dla mężczyzn

W 2007 roku o Riccione było głosno z innego powodu. Władze kurortu wymyśliły rozwiązanie dla kobiet zmęczonych miłosnymi spojrzeniami mężczyzn – utworzono plażę, na którą mężczyźni mieli wstep wzbroniony. Zakaz dotyczył nie tylko mężczyzn, ale także matek z dziećmi. Na plażę można było natomiast przyprowadzić psy.

Google Maps

Autorka/Autor:FC//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock