Według rzecznika YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) Redura Xelila, bombardowane były dzielnice kontrolowane przez Kurdów, ale też pozycje kurdyjskich sił bezpieczeństwa Asayish. - Są męczennicy i ranni - powiedział Reuterowi rzecznik. Agencji nie udało się uzyskać komentarza sił reżimowych.
Kurdowie celem wojsk reżimu
"My, w Ludowych Jednostkach Samoobrony, nie będziemy milczeć o tych barbarzyńskich, skandalicznych atakach na naszych ludzi i będziemy niewzruszenie stać w ich obronie. Ci, którzy mają krew naszych ludzi na rękach, zostaną z użyciem wszelkich możliwych środków pociągnięci do odpowiedzialności" - głosi oświadczenie YPG.
Asayish to agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, założona przez autonomiczną kurdyjską administrację, którą Kurdowie ustanowili na północy Syrii na początku konfliktu w 2011 roku.
YPG, które władze w Ankarze uważają za formację terrorystyczną z powodu związków z zakazaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), kontroluje duże obszary na północnym wschodzie Syrii. Miasta Al-Kamiszli i Hasaka nadal opierają się tam siłom rządowym.
Xelil powiedział, że siły rządowe ostrzelały w Hasace kurdyjskie dzielnice, a ostre starcia toczą się w mieście, w dwóch trzecich opanowanym przez Kurdów.
Ataki lotnictwa i artylerii
Wiadomość o bombardowaniach Hasaki potwierdziło syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Ponadto, według tej organizacji, podczas bombardowania w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii zginęło co najmniej 25 osób, w tym dwie kobiety i pięcioro dzieci. Bilans ofiar może okazać się tam wyższy ze względu na ciężki stan rannych.
Oficjalna syryjska agencja SANA, powołująca się na prorządowe wojsko, podała, że w kilku wioskach prowincji (muhafazy) Idlib siły powietrzne i artyleria zabiły 40 "terrorystów".
Naloty według władz przeprowadzono na terrorystów z islamistycznych ugrupowań, m.in. Ahrar asz-Szam, Dżund al-Aksa, w miejscowościach Chan Szejkun, Asz-Szajch Mustafa i Maarrat an-Numan.
Muhafaza Idlib jest niemal całkowicie kontrolowana przez Dżabat Fatah asz-Szam (Front na rzecz Podboju Lewantu, Front Zwycięstwa w Lewancie) i jego sojusznicze ugrupowania, czyli dawny Front al-Nusra, który oderwał się od Al-Kaidy.
Autor: adso,mm//gak / Źródło: PAP