Świat

Kupili Mistrale za ponad miliard euro. Nie mają do nich dobrego paliwa

Świat

CC BY SA Wikipedia | Yannick Le BrisDwa Mistrale Rosja zakupiła od Francji

Rosja nie produkuje paliwa odpowiedniego dla kupionych od Francji okrętów desantowych typu Mistral, co może spowodować problemy w czasie ich eksploatacji - poinformował rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. Wcześniej informował on, że Mistrale nie będą w stanie działać w temperaturze poniżej minus 7 stopni Celsjusza.

- W ostatnich latach bardzo niewystarczające było wsparcie naukowe decyzji w sprawie zakupu sprzętu wojskowego i wiele szczegółów pozostało poza zasięgiem wzroku - oświadczył wicepremier. Dodał, że być może rosyjscy chemicy opracują jakieś rozwiązanie tego problemu.

50 olejów i paliw niedostępnych w Rosji

Według eksperta ds. wojskowości, cytowanego przez rosyjską agencję ITAR-TASS, eksploatacja okrętów Mistral wymaga użycia "ok. 50 typów olejów i paliw", które nie są dostępne w Rosji. Źródło to dodało, że kontrakt z Francją nie przewiduje dostaw europejskich paliw, a korzystanie z produktów rosyjskich "grozi spowodowaniem awarii silnika". Rogozin dodał, że wszystkie problemy, które pojawiły się w sposób nieoczekiwany, "zostaną zbadane w czasie francusko-rosyjskich konsultacji 14 i 15 lutego".

2 okręty za ponad miliard euro

Po długich negocjacjach Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 roku kontrakt na zakup dwóch okrętów Mistral dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Wartość transakcji szacuje się na ponad miliard euro. Był to pierwszy tak duży rosyjski kontrakt na import broni od upadku Związku Radzieckiego. Porozumienie międzyrządowe o sprzedaży Rosji okrętów Mistral dotyczyło czterech okrętów, z których dwa miały być zbudowane w Rosji. Ta opcja została jednak zakwestionowana w grudniu przez Rogozina, byłego stałego przedstawiciela Rosji przy NATO. Pod koniec stycznia agencja Interfax cytowała Rogozina, który twierdził, że Mistrale nie będą w stanie działać w temperaturze poniżej minus 7 stopni Celsjusza.

Autor: mon//gak/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Yannick Le Bris