Księżyc: najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym

TVN24

Aktualizacja:
nasa.govNajzimniej jest w kraterze Hermite

Nie trzeba podróżować daleko za Pas Kuipera, by znaleźć się w najzimniejszym zbadanym przez sondę kosmiczną miejscu w Układzie Słonecznym. Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA wykazała, że obszar taki znajduje się na Księżycu.

Sonda LRO jest sztucznym satelitą naszego satelity. Krąży wokół Srebrnego Globu, badając m.in. najodleglejsze kratery "ciemnej strony Księżyca".

Księżyc ma jedno z najbardziej ekstremalnych środowisk temperaturowych spośród wszystkich ciał w Układzie Słonecznym. prof. David Paige, UCLA

Lunar Reconnaissance Orbiter przeprowadza badania na potrzeby programu lotów załogowych na Księżyc (fot: NASA)
 

I właśnie w jednym z nich odnotowała temperaturę minus 249 stopni Celsjusza, w kraterze Hermite.

- Księżyc ma jedno z najbardziej ekstremalnych środowisk temperaturowych spośród wszystkich ciał w Układzie Słonecznym - powiedział prof. David Paige z Uniwersytetu w Kalifornii (UCLA), analizujący dane "Divinera", elementu mierzącego temperaturę na powierzchni Księżyca.

Woda dobrze zachowana

Te niezwykle zimne dane LRO otrzymała dzięki sprzyjającej pozycji, w jakiej znalazła się w październiku. Dzięki temu udało się zbadać temperatury podczas księżycowego lata a następnie zimy. Jak się bowiem okazuje, nasz naturalny satelita ma pory roku, powiedział prof. Paige.

Jednak tak niskie temperatury, jak wykazały przyrządy sondy, były niemałym zaskoczeniem dla naukowców. Jak się stało, że Księżyc jest tak wyjątkowy?

- Aby coś było naprawdę zimne, musi być odcięte od wszelkich źródeł ciepła. W kraterach Księżyca nie ma bezpośredniego oddziaływania Słońca. Co więcej wewnątrz kraterów nie ma nawet pośredniego światła słonecznego - powiedział Paige.

Do-wody

Ale niskie temperatury niosą też nadzieje. Szczególnie jeśli brać pod uwagę główny cel misji sondy Lunar Reconnaissance Orbiter - badania na potrzeby przyszłej kolonizacji Księżyca.

Niedawno NASA ogłosiła, że udało się odnaleźć na Srebrnym Globie wodę (w postaci zamrożonej). Teraz okazuje się, że w także m.in. niebywale zimnych kraterach mogą znajdować się lodowe pokłady wody. A nawet innych lotnych substancji, wymagających bardzo niskich temperatur, by pozostać w postaci stałej.

Źródło: BBC, NASA