TVN24 | Świat

Książę Harry: mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i o wielkim poczuciu humoru

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft,
mjz/adso\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Książę Harry przybył do Wielkiej Brytanii na pogrzeb swojego dziadka, księcia Filipa. - Mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i wielkiego poczucia humoru - powiedział. Chwalił go także za "niezrównane poświęcenie i oddanie" królowej Elżbiecie. Ceremonia pogrzebowa zmarłego w piątek męża królowej Elżbiety II odbędzie się 17 kwietnia na zamku w Windsorze. 

99-letni książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w piątek rano na zamku w Windsorze, do którego powrócił 16 marca po miesięcznym pobycie w dwóch londyńskich szpitalach. W sobotę Pałac Buckingham poinformował, że ceremonia pogrzebowa księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia na zamku w Windsorze. Będzie miała charakter rodzinny i będzie przebiegać zgodnie z wymogami epidemicznymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Na pogrzeb dziadka przybył także książę Harry. Samolot linii British Airways z Los Angeles wylądował w Londynie w niedzielę – poinformował jako pierwszy dziennik "The Sun". Harry'emu w podróży nie towarzyszy jego żona Meghan. Księżnej, która jest w ciąży, podróżowania odradził lekarz – informował już wcześniej Pałac Buckingham.

OGLĄDAJ W INTERNECIE: Filip. Król bez korony >>>

W poniedziałek książę Harry chwalił swojego zmarłego dziadka za "niezrównane poświęcenie i oddanie" jego babci, królowej Elżbiecie i powiedział, że "naród i świat bardzo za nim tęskni". - Mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i o wielkim poczuciu humoru - dodał.

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiego rządu Harry zostanie poddany kilkudniowej kwarantannie, by móc wziąć udział w ceremonii pogrzebowej. 

Wywiad Harry'ego i Meghan

W marcu książęca para Harry i Meghan udzieliła głośnego wywiadu gwieździe amerykańskich programów talk-show Oprah Winfrey. Harry i Meghan przyznali między innymi, że w rodzinie królewskiej wyrażano obawy co do koloru skóry ich dziecka. Ani Meghan, ani Harry nie chcieli ujawnić, kto to powiedział, ale później sprecyzowano, że uwaga ta nie padła z ust ani królowej, ani jej męża księcia Filipa.

Brytyjskie media zwróciły uwagę, że podróż Harry'ego na pogrzeb dziadka jest jego pierwszą wizytą na Wyspy od czasu wycofania się na początku zeszłego roku z obowiązków w ramach rodziny królewskiej i rozpoczęcia życia po drugiej stronie Atlantyku. 

Autor:ft, mjz/adso\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: