Pjongjang testuje broń nuklearną, Szwajcaria zgłasza chęć mediacji


Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego - oświadczyła prezydent tego kraju Doris Leuthard. Propozycja dotyczy również goszczenia rozmów na szczeblu ministerialnym.

Doris Leuthard w poniedziałkowej wypowiedzi zwróciła uwagę, że szwajcarscy żołnierze stacjonują na linii demarkacyjnej między państwami koreańskimi. Podkreśliła ponadto, że Szwajcaria ma długą historię prowadzenia neutralnej dyplomacji.

- Jesteśmy gotowi zaoferować naszą rolę (...) jako mediatora. Naprawdę, czas już usiąść przy stole - powiedziała szwajcarska prezydent, dodając, że Chiny i Stany Zjednoczone muszą wziąć swoją część odpowiedzialności za rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu.

Próba z użyciem bomby wodorowej

Reżim w Pjongjangu poinformował w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

Władze Korei Północnej podkreśliły, że próba ta zakończyła się "całkowitym powodzeniem". Był to szósty i - wszystko wskazuje na to, że najpotężniejszy dotąd - próbny wybuch nuklearny przeprowadzony przez reżim w Pjongjangu.

W poniedziałek o godzinie 16 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA, zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. jej członkowie mają uzgodnić międzynarodową reakcję na ostatnie działania Korei Północnej.

Autor: tas / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości