Cielak Isa wychodowany w argentyńskim instytucie badawczym nie jest zwykłym dziełem natury. Został sklonowany i dokonano zmian w jego DNA. Jak dorośnie ma dawać mleko, niemal identyczne jak "ludzkie". Podobne badania prowadzą od dłuższego czasu także chińscy genetycy. Ci mają już stado podobnych krów.
Prezentacja zwierzęcia odbyła się w Państwowym Instytucie Technologii Rolniczych w formie wideokonferencji. Z naukowcami połączyła się prezydent Argentyny Cristina Fernandez, która z swojego biura w Buenos Aires gratulowała im sukcesu.
Lekka zmiana, duży efekt
Zmiana DNA, której dokonali naukowcy jest pozornie niewielka. - Do struktury genetycznej cielaka o imieniu Isa wprowadziliśmy dwa ludzkie geny. Sterują one produkcją protein, znajdujących się w ludzkim mleku - poinformowali Państwowy Instytut Technologii Rolniczych.
Isa przyszła na świat szóstego kwietnia tego roku i naukowcy muszą jeszcze poczekać dwa lata zanim będzie mogła dawać mleko. - Gdy dorośnie, Isa będzie dawała mleko przypominające mleko ludzkie i zawierające ważne enzymy oraz proteiny. W tym istotny dla wzmacniania odporności dzieci lizozym, które zawiera pokarm matki, a których nie ma mleko krowie - przekonują argentyńscy naukowcy.
Podobne eksperymenty są już od pewnego czasu prowadzone w Chinach. Tamtejsi naukowcy hodują całe stado zmodyfikowanych krów. Ich planem jest wprowadzenie krowo-ludzkiego mleka do sprzedaży za trzy lata.
Źródło: PAP, Reuters