Królowa Elżbieta wyprzedziła króla Tajlandii, jest drugim najdłużej panującym monarchą

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II od niedzieli jest drugim najdłużej panującym monarchą w historii świata. Poza tym jest także najdłużej panującym brytyjskim monarchą - we wrześniu wyprzedziła swoją prababkę, królową Wiktorię, która na światowej liście najdłużej panujących monarchów jest na ósmym miejscu (63 lata i 216 dni).

W niedzielę mija 70 lat i 127 dni od czasu, gdy Elżbieta II objęła brytyjski tron, tym samym wyprzedziła o jeden dzień króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, znanego także jako Rama IX, który panował w latach 1927-2016. Najdłużej panującym monarchą w historii pozostaje francuski król Ludwik XIV, który na tronie zasiadał przez 72 lata i 110 dni - od 1643 do 1715 roku.

Wyliczenie długości panowania uwzględnia tych władców, których dokładne daty zasiadania na tronie nie budzą wątpliwości i których państwa były suwerenne.

Elżbieta II już od września 2015 roku jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii - wyprzedziła wówczas swoją prababkę, królową Wiktorię, która na światowej liście jest na ósmym miejscu (63 lata i 216 dni).

Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)
Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)Reuters

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety

W poprzedni, wydłużony w tym celu weekend, w całej Wielkiej Brytanii odbyły się główne obchody Platynowego Jubileuszu Elżbiety II, czyli 70-lecia jej panowania.

Z racji trwających od kilkunastu tygodni problemów z poruszaniem się, 96-letnia monarchini uczestniczyła w nich w mniejszym stopniu niż pierwotnie zakładano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection/GettyImages

Pozostałe wiadomości