Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa jest gotowa odpowiedzieć - w tym środkami wojskowo-technicznymi - na wycofanie się USA z układu INF, który zabrania produkcji pocisków rakietowych. Zarzuty o naruszenie przez Rosję tego układu wiceszef dyplomacji określił jako "wymyślone".
Prezydent USA Donald Trump, wskazując na naruszanie INF przez Moskwę, zapowiedział w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu wycofanie swojego państwa z tego układu. - Rosja, niestety, nie honoruje porozumienia, więc zakończymy porozumienie i wyjdziemy z niego - powiedział amerykański przywódca.
Kreml był oskarżany o nieprzestrzeganie traktatu INF również przez administrację Baracka Obamy - przypomina portal dziennika "The Guardian".
Na początku miesiąca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skrytykował Rosję za nowy system rakietowy, podkreślając, że prawdopodobne narusza on układ INF.
Wiceszef MSZ Rosji: zarzuty "wymyślone"
Riabkow powiedział, że jeśli strona amerykańska będzie nadal "w trybie jednostronnym wycofywać się z różnego rodzaju porozumień i mechanizmów", to Rosja będzie zmuszona do podejmowania w odpowiedzi kroków, "w tym o charakterze wojskowo-technicznym", choć nie chciałaby, aby do tego doszło.
Wiceszef MSZ odrzucił oskarżenia wobec Moskwy o naruszanie układu. - Strona rosyjska mówiła niejednokrotnie, że Amerykanie nie mają żadnych podstaw do twierdzeń, jakoby Rosja naruszała to porozumienie - oświadczył. Zarzuty określił jako "wymyślone".
Rosja liczy, że otrzyma wyjaśnienia na temat dalszych kroków USA od doradcy prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona, który przybędzie do Moskwy w niedzielę - dodał Riabkow. Jak poinformował, w poniedziałek odbędą się rozmowy Boltona z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Układ z lat 80.
Układ INF zawarty w 1987 roku przez ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana i sekretarza Michaiła Gorbaczowa wszedł w życie rok później. Pomaga on chronić USA i ich sojuszników z Europy i Dalekiego Wschodu.
Na jego mocy zabrania się Stanom Zjednoczonym i Rosji posiadania, produkcji i testowania rakietowych pocisków balistycznych pośredniego oraz średniego zasięgu.
Autor: ads/adso / Źródło: PAP