Prezydent Kosowa Hashim Thaci zwrócił się w środę do prezydenta Albanii Ilira Mety o ułatwienie Kosowianom otrzymywania obywatelstwa tego kraju, aby mogli oni swobodnie podróżować po Europie.
- Strategia blokowania nas przez Unię Europejską wywołała naszą prośbę do prezydenta Albanii Ilira Mety, aby pozwolił Kosowianom o ubieganie się o podwójne obywatelstwo, aby móc swobodnie podróżować - powiedział Thaci po spotkaniu z Metą w Prisztinie.
W sytuacji, gdy faktycznie wielu Kosowian ma obywatelstwo albańskie, oświadczenie prezydenta Thaciego wywoła z pewnością wzburzenie w Serbii. Belgrad od lat sprzeciwia się niepodległości swej dawnej prowincji, zamieszkanej w 90 procentach przez Albańczyków, a jego zwierzchnictwo nad Kosowem jest wpisane do serbskiej konstytucji.
Serbia obawia się powrotu to historycznej idei Wielkiej Albanii, nacjonalistycznego projektu polegającego na utworzeniu wspólnego państwa obejmującego wszystkich Albańczyków zamieszkujących Bałkany. Żaden z albańskich polityków nie opowiada się oficjalnie za tą ideą, która mogłaby zagrozić stabilizacji w regionie.
Prezydent skarży się na "brak perspektyw"
Kosowo negocjuje z UE liberalizację systemu wizowego dla swych obywateli pragnących podróżować do krajów europejskich. Z sześciu państw bałkańskich aspirujących do członkostwa w Unii, Kosowo jest jedynym, którego mieszkańcy muszą ubiegać się o wizy, aby poruszać się po Europie.
W zamian Unia chce, aby Kosowo zintensyfikowało walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także ratyfikowało porozumienie o wyznaczeniu granicy z sąsiednią Czarnogórą.
Thaci oskarżył Unię Europejską o to, że "całkowicie odizolowała" jego mały kraj i wyraził żal z powodu "braku perspektyw w rodzinie euroatlantyckiej".
Prezydent Meta ujawnił w rozmowie, że jego kraj otrzymał od mieszkańców Kosowa wiele próśb o obywatelstwo. Podkreślił jednocześnie "potrzebę położenia kresu izolacji, nie mówiąc o dyskryminacji wobec obywateli Kosowa".
Autor: pk/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - Creative Commons Attribution 3.0 | Karl Moerk