Godzina policyjna w Lombardii i regionie Rzymu

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem od czwartku do 13 listopada w Lombardii będzie obowiązywać godzina policyjna - ogłosiły władze w rozporządzeniu. W tym włoskim regionie zabronione będzie w nocy wychodzenie z domu i poruszanie się bez uzasadnionego powodu. Podobne obostrzenia zostaną wprowadzone od piątku w stołecznym regionie Lacjum i Rzymie. Przez 30 dni w nocy zabronione tam będzie przemieszczanie się bez uzasadnionego powodu.

Na mocy dotyczącego Lombardii rozporządzenia podpisanego w środę przez szefa władz regionalnych Attilio Fontanę i włoskiego ministra zdrowia Roberto Speranzę dozwolone będzie poruszanie się tylko z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.

Godzina policyjna będzie obowiązywała od godziny 23 do godziny 5.

Także w stołecznym włoskim regionie Lacjum będzie obowiązywać godzina policyjna - od północy do godziny 5 rano. Rozporządzenie wydały w środę miejscowe władze, by zahamować szerzenie się koronawirusa. Decyzja w tej sprawie zacznie obowiązywać od piątku. Przez 30 dni w Rzymie i całym regionie zabronione będzie przemieszczanie się bez uzasadnionego powodu, przede wszystkim w związku z pracą i zdrowiem.

Lacjum

Po kilku miesiącach w Lacjum wracają także tak zwane autocertyfikaty, które trzeba będzie wypełnić i mieć przy sobie poza domem podczas godziny policyjnej. Dodatkowo od 26 października szkoły średnie i uniwersytety w regionie pracować będą częściowo w trybie zdalnym. W przypadku uczelni będzie to 75 procent wszystkich studentów. Z tego trybu będą wyłączeni studenci pierwszego roku.

W rozporządzeniu zapisano też, że zwiększona zostanie liczba łóżek "covidowych", w tym na oddziałach intensywnej terapii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Centra handlowe zamknięte w weekendy

W Lombardii, oprócz godziny policyjnej, będą obowiązywać również dodatkowe obostrzenia. W weekendy będą zamknięte centra handlowe. Rozporządzenie lokalnych władz w tej sprawie będzie obowiązywać od czwartku do 13 listopada. Wyjątkiem będą sklepy z żywnością i innymi artykułami pierwszej potrzeby, a także apteki.

Dobowa liczba przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Lombardii, na północy Włoch, wynosi w ostatnich dniach od 2 do 3 tysięcy. W środę wykryto ponad 4 tysiące nowych infekcji.

Lombardia

Wprowadzenie godziny policyjnej zapowiedziały także władze Kampanii, na południu kraju, gdzie w środę odnotowano 1700 przypadków zakażeń.

Kampania

15 tysięcy nowych zakażeń

W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło we Włoszech 127 osób i potwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zakażeń - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia. To nowa najwyższa liczba infekcji i raptowny wzrost liczby zgonów. Wykonano najwięcej dotąd testów: 177 tysięcy.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Liczba zmarłych od początku epidemii w kraju wzrosła do 36 832. Dotychczas koronawirusa wykryto u prawie 450 tysięcy osób, wyzdrowiało ponad 257 tysięcy. Według oficjalnych danych obecnie zakażonych jest 155 tysięcy osób.

Władze medyczne na Sardynii ogłosiły, że w prawie jednej trzeciej tamtejszych gmin nie stwierdzono od początku pandemii ani jednego przypadku koronawirusa.

Autor:tas//now

Źródło: PAP