TVN24 | Świat

Francja rozpoczyna akcję szczepień seniorów trzecią dawką przeciw COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

We Francji rozpoczęło się w środę szczepienie dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 osób najstarszych oraz cierpiących na choroby współistniejące. Od 11 września kampania szczepienia przypominającego obejmie osoby przebywające w domach opieki.

Francja to pierwszy duży kraj Unii Europejskiej, który wprowadził szeroko zakrojone szczepienia przypominające, a kilka innych krajów europejskich prawdopodobnie pójdzie w jej ślady - pisze agencja AP.

- Z dawką przypominającą będzie pani uzbrojona na nadchodzące miesiące - powiedział francuski minister zdrowia Olivier Veran w środę w paryskim centrum szczepień osobie, która właśnie otrzymała trzeci zastrzyk. Dwie pierwsze dawki dostała ona na początku roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rozpoczęte we Francji w szczepienia przypominające obejmują osoby w wieku powyżej 80 lat, osoby z obniżoną odpornością i inne uważane za narażone na bardzo wysokie ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19, takie jak poddawani leczeniu pacjenci z chorobami nowotworowymi lub pacjenci dializowani.

Kampania szczepienia przypominającego obejmie 18 milionów Francuzów

Kampania dotycząca dawki przypominającej zostanie w najbliższych tygodniach rozszerzona na wszystkie osoby powyżej 65. roku życia, i inne osoby zagrożone rozwojem ciężkiej postaci choroby, takich jak otyłość lub cukrzyca. Od 11 września kampania szczepienia przypominającego obejmie osoby przebywające w domach opieki.

Francuskie ministerstwo zdrowia podaje, że kampania ta powinna objąć 18 mln Francuzów, z uwagi na to, że szczepionki podane kilka miesięcy wcześniej wykazują słabnącą skuteczność, zwłaszcza wobec wariantu Delta, który jest bardziej zaraźliwy niż inne warianty koronawirusa.

Obecnie we Francji prawie 44 mln ludzi, czyli 65,6 proc. populacji, jest całkowicie zaszczepiona. Szef europejskiego oddziału WHO, dr Hans Kluge, powiedział w tym tygodniu, że trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi może pomóc chronić ludzi najbardziej narażonych i nie powinna być postrzegana jako "luksus".

Autor:asty/adso

Źródło: PAP