"Wytrzymajcie jeszcze cztery do sześciu tygodni"

Źródło:
PAP

Za cztery do sześciu tygodni zaczną być odczuwalne skutki szczepień przeciwko koronawirusowi na terytorium Francji, zmniejszając liczbę zakażonych COVID-19 - przewiduje prezydent tego kraju Emmanuel Macron. Pałac Elizejski poinformował stację BFMTV, że w marcu zapadną decyzje odnośnie ograniczeń sanitarnych.

- Wytrzymajcie jeszcze cztery do sześciu tygodni - odpowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany w poniedziałek przez młodego mężczyznę, który poprosił go o przesunięcie godziny policyjnej na godzinę 19 z 18, bo - jak argumentował - "jest ciężko". Premier Jean Castex ogłosił w czwartek, że w połowie maja wszyscy po 50. roku życia otrzymają już pierwszą dawkę szczepionki. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało 2 967 937 osób, a dwie dawki - 1 582 433.

Pałac Elizejski poinformował stację BFMTV, że w marcu zapadną decyzje odnośnie ograniczeń sanitarnych. W obliczu rozprzestrzeniania się bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa rząd ustanowił w weekendy lokalne lockdowny w departamencie Alpy Nadmorskie oraz w Dunkierce. Umieścił również 20 departamentów, które obejmują między innymi Paryż, Lyon i Marsylię, pod zwiększonym nadzorem z możliwością podjęcia tam takich samych środków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wszystkie szczepionki we Francji, w tym AstraZeneca, są niezwykle skuteczne"

Francja wykorzystała jedną czwartą przydzielonej jej puli szczepionki AstraZeneca na COVID-19 - potwierdziło ministerstwo zdrowia w poniedziałek, odnosząc się do zarzutów dziennika "Financial Times", że w kraju tym użyto zaledwie 16 procent preparatu. Według resortu zdrowia z ponad 1,1 miliona dawek szczepionki AstraZeneca dostarczonych we Francji tylko 273 tys. zostało rozdysponowanych do 27 lutego. Odsetek podanych dawek szczepionki AstraZeneca, choć wzrósł w ostatnim czasie, jest nadal niski, zwłaszcza w porównaniu ze szczepionkami firm Pfizer i BioNTech (wykorzystanych w 96 proc.) i Moderna (wykorzystanych w 72 proc.) - komentują francuskie media.

Minister zdrowia Francji Olivier Veran ogłosił w poniedziałek wieczorem w stacji France 2, że szczepionka AstraZeneca zostanie dopuszczona do użytku dla osób w wieku 65-75 lat z chorobami współistniejącymi. - Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) uważa obecnie, że wszystkie szczepionki we Francji, w tym AstraZeneca, są niezwykle skuteczne przeciwko ciężkim formom COVID-19. Każda osoba w wieku 50 lat i starsza, z chorobami współistniejącymi, może zostać zaszczepiona szczepionką AstraZeneca - powiedział Veran.

Wirusolog: szczepionka AstraZeneki jest skuteczna
Wirusolog: szczepionka AstraZeneki jest skutecznaTVN24

Szczepionki Pfizer i Moderna były początkowo zarezerwowane dla znacznie bardziej ograniczonych grup osób - głównie seniorów powyżej 75 roku życia i mieszkańców domów opieki. Preparat AstraZeneca został dopuszczony do użytku dla osób w wieku 50-64 lat i personelu pielęgniarskiego poniżej 65. roku życia.Według byłego członka Technicznego Komitetu Szczepień dr Serge'a Gilberga główna różnica między podawaniem preparatu AstraZeneca a innymi szczepionkami polega na tym, że inne szczepionki podawano w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak na przykład domy opieki czy szpitale.

AstraZeneca to pierwsza szczepionka dopuszczona do stosowania dla internistów, a oni przebywali w ostatnim czasie na urlopach z powodu ferii zimowych - wyjaśniali urzędnicy ministerstwa. Lekarze tłumaczą z kolei, że część personelu medycznego zwlekała z przyjęciem szczepionki AstraZeneca z obawy przed skutkami ubocznymi.

Wzrasta liczba osób wymagających hospitalizacji

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4 703 osób, w szpitalach zmarło 379 chorych - podała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto 1393 chorych, 347 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 150 i wynosi 25 430. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3 544 chorych.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 86 829, a zarażonych do 3 760 671. Odsetek testów z wynikiem dodatnim wzrósł z 7,2 proc. do 7,3 proc.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: